21 באוקטובר 2012

גם עסקים קטנים יכולים להצליח בגדול / חגית יצחק


חגית יצחק, מומחית באסטרטגיה פרסומית ושיווק מתקדם – בעלת מאץ פוינט תקשורת שיווקית – בטור אישי לקריות באינטרנט: אתה משקיע כספים ומשאבים רבים בשיווק ופרסום העסק שלך, אך התוצאות אינן מספקות אותך? הסוד הפשוט – ארגז כלים יישומי למיצוי הפוטנציאל מבלי ללכת לאיבוד

טור אישי. חגית יצחק

גם עסקים קטנים יכולים להצליח בגדול – סודות תורת הפרסום לעסקים קטנים

עסקים קטנים רבים אשר פועלים במחזורים בינוניים ועל אחוזי רווח נמוכים חוששים להשקיע בפרסום ובפעולות שיווקיות מתוך חשש שהנושא "גדול עליהם". מי שחושב כי אינו יכול לאפשר לעצמו את הלוקסוס, יגלה מהר מאוד כי יחסי ציבור, פרסום ושיווק בערוצים המתאימים הם קריטיים בעולם העסקים התחרותי בו אנו חיים ואינם חייבים להיות בהכרח הוצאה מופרזת. היום, כל שאתה צריך לעשות הוא להיות יצירתי, להכיר את היתרונות שלך ואת קהל היעד שלך ולהתאים להם אפיקי פרסום רלוונטיים. עולם הפרסום מעמיד לרשותך קשת רחבה של אפשרויות לשיווק אפקטיבי שאינן דורשות השקעה גדולה בפרסום, גיוס אנשי מכירות או תשלום למשרד פרסום מהעיר הגדולה. משימות רבות אתה יכול לעשות בעצמך.

בשלב ראשון אתה צריך להגדיר את הזהות העסקית שלך ולמצב את העסק שלך בהתאם. תחליט אם אתה מסעדת גורמה או בית קפה שהוא גם מסעדה, חנות בגדים עממית או בוטיק מעצבים. המיצוב חשוב להמשך הדרך, שכן אותה זהות תגרום ללקוחות להגיע אליך. בשלב השני אתה צריך למתג את העסק שלך, קטן ככל שיהיה. תהליך המיתוג הוא המשלים הגראפי של המיצוב ומאפשר לך להציג את אופי העסק שלך ולשדר את הצהרותיך כלפי קהל הלקוחות הפוטנציאלי. מיתוג כולל שפה אחידה של זהות העסק, כדוגמת הלוגו שלך שיופיע בכל מקום, סלוגן שמזוהה עם המוצרים שלך וגם צבעים ספציפיים שיזוהו כשלך. המיתוג מעצים את הזהות העסקית ומושך לקוחות אשר יתייחסו אליך ברצינות. בין לבין אתה צריך לשמור על הלקוחות הקיימים ולטפח קהלי יעד חדשים. שימור לקוחות יכול להתבצע באמצעות כרטיסי חבר, מועדון לקוחות, מתנות בימי הולדת, מבצעים והטבות בלעדיות.

השלב הבא הוא שלב בניית מסע פרסום אפקטיבי ופה אני רוצה לתת לך כמה טיפים שיובילו אותך לחיסכון ניכר בעלויות. אחת הדרכים להתגבר על קשיי נזילות, למשל, היא להתחבר עם בעלי עסק אחרים או שכנים וליזום מהלך פרסומי משותף. אתה יכול לחבור לעסקים אשר שוכנים במורד הרחוב שלך, אתם יכולים לרכוש יחד שטח פרסום בעיתון המקומי, לפרסם פלייר משותף בתיבות הדואר של דיירי הרחוב או אפילו להפיץ עיתון קטן בנקודות מפתח באזור, בעלות מינימאלית.

בכל מקרה שבו אתה מכין לעצמך חומר פרסומי עליך להגדיר מי קהל היעד, היכן יחולק ובכמה עותקים. אח"כ יש לקבוע באיזה פורמט, מה עובי הדף ואיך יעוצב. רבים מבעלי העסקים שנכונים להשקיע בפרסום עושים חצי עבודה כי הם סבורים שהם פרסומאים ודי להם ברכישת מדיה. במקרים רבים ההפקה נעשית בצורה חובבנית שעלולות להיות לה השלכות שליליות על העסק. זכור שאין די בהעברת טקסט לעיצוב גראפי ולסמוך על הגרפיקאית שתפיק מודעה, באנר או פלייר. הפרסום שלך צריך להיות מנוסח היטב והעיצוב חייב להיות מקצועי וראוי.

במקביל לחומרים המודפסים, נדרשת לך נוכחות אינטרנטית. אך אם אין לך את המשאבים לבניה וקידום של אתר איכותי, אתה יכול להתחיל בפרסום באנרים, או דפי נחיתה בנקודות מפתח אשר זיהית כמתאימות לקהל היעד שלך. באופן אישי אני ממליצה על פרסום בפייסבוק ועשיית שימוש בבלוגים. פתיחת דף פייסבוק היא משימה פשוטה יחסית ופתיחת חשבון בלוג בקפה דה מרקר, או בבלוגר של גוגל, היא משימה לא פחות קלה. זוהי דרך יעילה וזולה לשמור על שיח פתוח עם הלקוחות שלך, באמצעותה ניתן להעביר מסרים שיווקיים בקלות ובנועם. בנוסף, להגדלת החשיפה, ישנם אתרים בהם אתה יכול לפרסם מאמרים שלך ללא חיוב, וכן, אתה יכול לייצר פינה ברדיו או טור משלך בעיתון המקומי. היצירתיות שלך עומדת פה למבחן וככל שתהיה יצירתי וחדשני כך תמשוך יותר תשומת לב.

לסיכום, עליך לזכור כי בישראל, כמו ברוב בעולם, רוב השוק פועל באמצעות עסקים קטנים. בעוד שבשוק הישראלי פועלות כמה מאות חברות גדולות בלבד, הרי שישנם כמיליון וחצי עסקים קטנים שעובדים קשה יותר כדי לפרסם את עצמם ולמשוך לקוחות. לעסקים קטנים יש יתרון על פני רשתות גדולות והוא נגישותם והיותם מוכרים לתושבי האזור בו הם פועלים. את המיידיות הזו ניתן למנף למכירות באופן מיידי ומהיר. המלצתי היא להקצות עד 10% מהמחזור לפרסום. ואם כוחך במותניך עקוב אחרי השוק, בחן את התגובות מהפרסום, הכר את הלקוחות שלך ותגלה שגם אתה יכול להיות גדול! בהצלחה.

– הכותבת היא מייסדת ובעלים של חברת match point, חברה לתקשורת שיווקית ולמיתוג עסקים

בואו להיות חברים של match point בפייסבוק

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל