28 בינואר 2013

משרד הפנים יבדוק: איך מקבלים ג'וב בקרית מוצקין?


איך שודרג עוזר ראש עיריית קריית מוצקין, יריב גסר, לממלא מקום מנכ"ל העירייה (ולמעשה יכהן כמנכ"ל בפועל), על אף שאין לו תואר אקדמאי? האם ראש העירייה חיים צורי מרפד את דרכו לקדנציה נוספת, נוחה ומנומנמת? וגם: את מי הוא מסמן כיורשו?
מאת: אורית פרץ-ארי, עיתון "זמן קריות"

חיים צורי, ראש עיריית קרית מוצקין

20 שנה על כסא ראש העיר. חיים צורי, ראש עיריית קרית מוצקין

כרזות התעמולה מהבחירות לכנסת עדיין מתגלגלות ברחובות וכבר נשמעת יריית הפתיחה לבחירות המוניציפאליות. את אבק השריפה מספק חיים צורי, ראש עיריית קריית מוצקין כבר כ-20 שנה ברציפות, בדמות מינוי שנוי במחלוקת שפתח קופת שרצים והעיר את הניצים בעיר: מינויו לתפקיד ממלא מקום מנכ"ל העירייה של מי שהיה עוזרו של צורי עד לאחרונה, יריב גסר. הבעיה: לבחור אין בכלל תואר אקדמאי. בעיה שנייה: זה לא המינוי היחיד שעושה צורי לאחרונה ומעלה ריח לא נעים באפם של אנשים בקרית מוצקין.

פקחי מוצקין מחלקים דוחות ב-2:30 לפנות בוקר
בכיר בעיריית קרית מוצקין לפקחים: אין דוחות? אין תוספת שכר
"עובדי עיריית קרית מוצקין מסכנים ילדים"
חשד: בתו החורגת של ראש עיריית קרית מוצקין השתוללה וסטרה לשוטר
זכאות לבגרות: ביאליק במקום הראשון, מוצקין בתחתית
ראש עיריית קרית מוצקין נוהג ללא חגורה וחונה בחניית נכים
מוצקין: רכבכם נגנב? לא בטוח שהעירייה תסייע

דיבור צפוף

מינויו של גסר לממלא מקום מנכ"ל עיריית קריית מוצקין היה עלול לעבור מתחת לרדאר, אלמלא אזרח תמים ומכובד בעיר שנקלע לאירוע רב משתתפים כלשהו בחסות העירייה ובנוכחות רבים מקודקודיה. אותו אזרח, שפנה ל"זמן קריות" והעדיף להישאר בעילום שם, לא יכול עוד לשתוק. "לפני שבועיים הייתי באירוע שקיימה העירייה בנוכחות צורי ובעלי תפקידי מפתח", מספר אותו אדם. "נקלעתי לשיחה בה לקח חלק ממלא מקום ראש העירייה, מר מנשה צורף. הוא אמר לאנשים סביבו שהמינוי של יריב גסר עבר באופן לא תקין ולא חוקי".

הבנת מהשיחה מה לא חוקי במינוי?
"ממה שמנשה צורף אמר בעצמו, לממלא מקום מנכ"ל העירייה העכשווי אין תואר וזה חובה שיהיה לו תואר אקדמי. לדבריו, הוא לא עומד בכללי התקשי"ר. זה היה דיון פתוח וכולם דיברו על זה בגלוי. אני מתפלא שלא דובר על כך עד עכשיו. בנוסף, יש עוד דבר לא תקין".

ומה הוא בדיוק?
"החוק אוסר על מי שהיה עוזר ראש עירייה, שנחשב למשרת אמון, להתמנות לתפקיד של ממלא מקום מנכ"ל, או מנכ"ל. זה מנהל לא תקין. גסר היה עד לפני חודש-חודשיים העוזר של ראש העירייה, אז כיצד הוא הפך פתאום למנכ"ל? בהתחלה חשבתי שזה רכילות, אבל דיברתי עם בכיר לשעבר בעירייה, מישהו נטול אינטרסים, שאמר לי שזה באמת אסור. הכי מוזר לי שממלא מקום ראש העיר אומר את זה לאנשים מסביבו. זה לא סוד. זה לא נקרא להשתין מהמקפצה? למה אף אחד לא מדבר על זה? זה באמת מנהל לא תקין והכי גרוע שהקודקודים בעירייה שלנו יודעים שזה לא תקין".

מעוזר ראש העירייה לממלא מקום מנכ"ל. יריב גסר

מעוזר ראש העירייה לממלא מקום מנכ"ל. יריב גסר

מה קשורה טבריה?

בכיר בפוליטיקה המקומית שופך אור נוסף על המינוי מעורר המחלוקת. "הסיפור של יריב גסר מתחיל בתקופה שחיים צורי הריץ את דפנה אשתו במפלגת קדימה בשאיפה הברורה והמוצהרת שלה להפוך לחברת כנסת מטעם המפלגה", הוא מסביר.

"הם הצליחו לגייס המון מתפקדים למפלגה, הרבה מעל לממוצע, וזה בזכות הקשרים של חיים צורי והתושייה שלו, אם אפשר לקרוא לזה ככה. הוא קירב אליו אנשי מפתח, כשהמקרה הכי מפורסם, שגם כתבתם עליו בעיתונכם, הוא של דובר העירייה והמושך בחוטים ציקי אבישר, שהיה הבעלים של אתר 'יאללה קדימה'. הוא הביא אותו אליו מירושלים וכמובן שגם עם המינוי הזה יש בעיות אתיות.

"יריב גסר היה מנהל סניף קדימה בטבריה וצורי רצה את טובתו ואת הקולות שהוא מביא איתו, אז הוא הציע לו משרה כעוזר אישי שלו. את מי שהיה העוזר שלו אז, קובי פינטו, הוא העביר לתפקיד אחר".

מאתר 'יאללה קדימה' לתפקיד דובר העירייה. צבי ציקי אבישר

מאתר 'יאללה קדימה' לתפקיד דובר העירייה. צבי ציקי אבישר

איך הוא הגיע מתפקיד עוזר ראש העיר, שזו משרת אמון, למשרת ממלא מקום מנכ"ל העירייה?
"על מי שהיה מנכ"ל העיריה, עומר זוהר, צורי בונה כממשיך דרכו. הוא מכין לו את הקרקע לרשת את ראשות העיר אחריו. במקרה כזה הוא חייב בתקופת צינון ולכן צורי העביר אותו לחברה הכלכלית. הוא שימש כמנכ"ל, עזב לתקופה לחברה פרטית במרכז וכשזה לא הסתדר הוא פשוט חזר. במקומו של זוהר הוא מינה את גסר ומכיוון שהוא לא היה עובר מכרז, צורי השתמש בטריק הישן שלו ושם לו תואר ממלא מקום לפני התפקיד, שזה אומר מינוי זמני שאינו דורש מכרז. אבל כולם יודעים מה קורה למינויים 'הזמניים' של חיים צורי".

כל העניין לא התייתר לאחר פרישתה של דפנה?
"אחרי ש'קדימה' נעלמה למעשה מהמפה הפוליטית ודפנה פרשה מההתמודדות, צורי ראה כי טוב ושהשיטה תעזור לו לשמור על החוזק שלו בעירייה בבחירות הבאות. הוא למעשה שיבץ את האנשים שלו בכל המפלגות ואת גסר הוא שלח ל'תנועה' עם ציפי לבני. בומה ברחד, שכיהן כסגן ראש העיר כ-15 שנה ועבר להיות סמנכ"ל רשת המתנ"סים, הוא תומך מוצהר בנפתלי בנט. הליכוד זו מפלגת הבית שלו והם לא יריצו מישהו נגדו ויצטרפו אליו לקואליציה כשמהעבודה יתמודד נגדו אבי רוטמן. בצורה הזו הוא מבטיח לעצמו קואליציה חזקה לקדנציה הבאה".

עומר זוהר

"צורי מכין לו את הקרקע לרשת את ראשות העיר אחריו". עומר זוהר

מה זה ממלא מקום?

דובדבני

"חוצפה וזלזול בציבור". דובדבני

פנינו לחבר מועצת העיר, אבי רוטמן, שמתכנן לרוץ מול צורי בבחירות הקרובות, בהנחה שיהיה לו אינטרס לחשוף מה באמת קורה בנושא המינויים של צורי. רוטמן, שהקפיד להישאר דיפלומטי, אמר: "מינויים בסדר גודל שכזה צריכים להיות הוגנים ושקופים על פי כישורים ויכולות מוכחות. צריכה להיות ועדה מקצועית שבודקת לעומק כל נושא ונושא כדי לראות שהמינוי אכן ראוי, על אחת כמה וכמה כשמדובר באנשים להם קשר כזה או אחר. זה לא שצריך לפסול אותם על הסף, אבל צריך לדקדק איתם הרבה יותר. כמובן שכל זה לא יכול להיעשות בשנת בחירות, זה פשוט אסור".

איך זה שמינוי לא תקין עובר ככה מתחת לאף של המועצה?
"אם נעשה משהו לא תקין, אני לא יודע מזה. אני נמצא במרבית ישיבות המועצה, אולי החמצתי כמה בודדות, אבל בכל מקרה אני מקבל את הפרוטוקולים ואני לא זוכר שמינוי שכזה עבר דרך מועצת העיר ואני גם לא בטוח שזה מחויב על פי החוק. מן הסתם אני לא נמצא בצוות שבודק את המינויים לתפקידים הללו, והגיוני שראש העיר לא היה רוצה אותי במקום כזה. בכל מקרה, אני הייתי מוודא שכל מינוי נעשה על סמך הנתונים המתאימים. שוב, אני חוזר, בשנת בחירות לא עושים שינויים פרסונאליים ומינויים חדשים".

כל ההתנהלות הזאת לא מריחה לך כמנהל לא תקין?
"ישנם הרבה דברים לא תקינים ואני גוזר את זה ממשהו הרבה יותר רחב, וזאת העובדה שאין הגבלה על כהונתו של ראש עיר. פניתי כמה פעמים לשרים וועדות העוסקות בנושא, בהצעה להגדיר את תקופת הכהונה נגיד לשבע שנים ולהגביל לשתי כהונות בלבד. זה הגיוני ומונע ממנגנונים מוניציפאליים להיות מושחתים בצורה מסוימת. עכשיו עלה לכותרות כל הנושא של דוחות החנייה והפקחים, אלו דברים שהיו כל הזמן. אני בכלל לא בטוח שזו כזו הכנסה לעיר כמו שמנסים לצייר את זה, כי נוצר עומס על המערכת וההוצאה על ייעוץ משפטי כתוצאה מדוחות חסרי שחר הוכפלה. הצעתי בעבר לבטל דו"ח ראשון באופן גורף ודחפתי לצבוע את המקומות המחויבים בחנייה בתשלום בכחול לבן, עוד לפני שהחוק חייב. אני מקווה שהמצב ישתנה, אבל זה בידי הציבור. זה כאילו כולם יודעים מה קורה ומעדיפים לעצום עין".

יכול להיות שלתת את התואר ממלא מקום מאפשר להם לחמוק מהמחויב בחוק?
"איך שזה נראה כרגע, אני לא בטוח לגמרי שזה המצב וגם אני צריך לבדוק את זה. אם להתייחס באופן כללי לתופעה של התואר הזה של ממלא מקום, זה נראה כאילו מישהו מנסה לברוח מהגדרת תפקיד. זה לא לטובת העיר, לא לטובת ראש העיר ולא לטובת האנשים. אני מתנגד לתופעה ואלחם בה".

דפנה וחיים צורי

"האם יכול להיות שאשת ראש העיר מנהלת גופים שהעירייה בנתה?" דפנה וחיים צורי

מה עם "הסידור" לאישה?

חבר המועצה, ניר דובדבני, שהיה אחרון האופוזיציונרים הלוחמים וקיבל איומים על חייו בעקבות חקירותיו הבלתי נלאות במנהלו של צורי, לא ממש מופתע מההתנהלות הבעייתית לכאורה של ראש העירייה. "הציבור לא מצליח להבין איך דברים מתנהלים ומישהו צריך להוריד להם את האסימון", אומר דובדבני, שבינתיים החליט לפרוש מהעשייה הפוליטית.

"פשוט אין פה הגיון שלטוני במה שקורה. האם יכול להיות שאשת ראש עיר מנהלת גופים שהעירייה בנתה ואף אחד לא שואל את עצמו את השאלה הבסיסית הפשוטה של איפה טוהר המידות? זה לא רק חוקי או לא חוקי. הכנסת מדברת על טוהר מידות, אתיקה וחוק. איזה מקריות יכולה להיות שאשת ראש העיר, ועוד הרבה דוגמאות של אנשים שנמצאים לידו כמו חברים שלו ומקורבים אליו, כולם מסודרים בעמדות מפתח בכירות שקשורות איכשהו לעירייה?

"נלחמתי על הקטע הזה של המכרז. אל תזלזלו בציבור, אפילו תעשו בכאילו, פיקטיבי, למראית עין. זו חוצפה וזלזול בציבור. הם נמצאים במקום בטוח שהם לא דואגים אפילו למראית העין. קצת צניעות לא תזיק לאף אחד, אני קורא לצורי: 'רד לעם'. שתהיה שקיפות אמיתית, תראה לציבור מה אתה עושה כי הוא גם עושה הרבה דברים יפים. תשים הכל על השולחן".

תגובות

מעיריית קרית מוצקין נמסר בתגובה: "מר גסר יריב הינו עוזר ראש העיר מזה כשנה. מינויו אושר בישיבת מועצה מיום 5.10.2011. הואיל וראש העיר התרשם כי מר גסר יכול ליטול עליו משימות נוספות ולתרום מיכולתו במגוון תחומי פעילות, ראה ראש העיר לנכון להיעזר בו ובבעלי תפקידים נוספים ובכך לחסוך את עלותו של מנכ"ל חדש לעירייה. סמכויותיו של מר גסר מתמצות אך ורק לצורך מעקב ובקרה אחר הנחיות ראש העיר למנהלי האגפים והמחלקות בעירייה".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "תפקיד מנכ"ל עירייה הוא תפקיד אמון ובמסגרת זו נבחר מועמד ללא מכרז אלא בוועדת כשירות בלבד לפי הצעת ראש העיר. מועמד למשרה זו חייב לעמוד בדרישות הסף למשרה זו כפי שפורסמו בחוזר 4/2011. לאור פנייתכם משרד הפנים יבדוק כי המינוי נעשה בהתאם לתנאי הסף הקבועים".

עיריית קרית מוצקין

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל