21 בפברואר 2013

"יש להסיר את איום מיכל האמוניה באופן מיידי"


על רקע האיומים המתפרסמים בתקשורת, לפיהם החיזבאללה מסמן את המתקנים האסטרטגיים במפרץ חיפה כיעד, עמותת צלול קוראת לכינוס דיון חירום בממשלה בנושא הסרת איום מיכל האמוניה של חיפה כימיקלים מעל תושבי חיפה והצפון.

מאיה יעקבס, מנכ"ל עמותת צלול: "ממשלת ישראל מסרבת ללמוד את לקח מלחמת לבנון השנייה, במהלכה נפלו עשרות טילים על מפרץ חיפה ומתעלמת מהאיומים המפורשים של נסראללה בדבר פגיעה במתקנים אסטרטגיים בישראל. הממשלה מעכבת את קידום פתרון חלופת הקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום הארץ והפסקת ייבוא אמוניה לנמל חיפה, ובכך חושפת את חיי התושבים לסכנה קיומית. אנו קוראים לממשלה להתכנס לדיון חירום מיידי, שמטרתו סגירת המיכל המסוכן והסרת האיום מעל חיפה".

בעקבות מלחמת לבנון השנייה, במהלכה נפלו מאות טילים באזור חיפה והקריות, התעוררה ביקורת ציבורית קשה לעובדת קיומו של המיכל באזור המאוכלס בצפיפות. מומחים שונים טענו, שנפילת טיל על גג המיכל תגרום לפריצת האמוניה ולמותם בייסורים של אלפים המשרד להגנת הסביבה מינה בעקבות המלחמה ובעקבות הסערה הציבורית את ועדת אלוף (מיל') הרצל שפיר, שהתבקשה לבדוק את כל נושא החומרים המסוכנים במפרץ.

הוועדה קבעה שהמיכל חיוני, אך שיש למגן את גגו, שכל עוביו שלושה סנטימטר. מיגון הגג לא יצא אל הפועל בסופו של דבר, לאחר שהתברר שהמיגון אינו אפשרי, בשל גודלו של הגג, ששטחו כדונם, אך גם בעקבות התנגדות רשות שדות התעופה המתנגדת להגבהת גג המיכל. בחודשים האחרונים דובר רבות על הפתרון של סגירת המיכל ופתיחת מפעל ייצור חלופי, אלא שפתרון זה, שמתקדם בעצלתיים, יהווה מענה לאיום רק בעוד כשנתיים, ובינתיים אזרחי המפרץ נשארים מופקרים.

פגיעת טיל בקרית ים במהלך מלחמת לבנון השניה (צילום ארכיון)

פגיעת טיל בקריות במהלך מלחמת לבנון השניה (צילום ארכיון)

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל