8 באפריל 2013

אוניברסיטת חיפה: מרצה השוותה את הנכבה לשואה


ד"ר מעין אגמון מאוניברסיטת חיפה התנצלה לאחר שהשוותה בין רצח 6 המיליון לתבוסה הערבית במלחמת העצמאות – כך דווח ב"ישראל היום" • האוניברסיטה: "המרצה לא הובנה נכון"

סערה באוניברסיטת חיפה. עיתון "ישראל היום" מדווח הבוקר כי לפני כחודש, במהלך הקורס "מבוא לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה" בחוג לסיעוד, שאלה ד"ר מעין אגמון את תלמידיה: "מהי תרבות עבורכם?". בהמשך הרצאתה אמרה: "יש תרבויות שונות. ליהודים יש את השואה ולערבים יש את הנכבה".

בתגובה לדברים פנתה אחת הסטודנטיות למרצה ושאלה כיצד היא יכולה לערוך השוואה בין 6 מיליון נרצחים ל־700 אלף "מגורשים". אגמון השיבה: "צריך לקבל את זה שגם הם עברו שואה, וכדאי מאוד שתכבדי את זה".

מתן פלג, מנכ"ל אם תרצו, אמר בתגובה ל"ישראל היום": "מדובר בדברים חמורים. המרצה אימצה נראטיב שקרי, החוטא לעובדות ההיסטוריות. כל השוואה בין תוצאות מלחמת העצמאות והרצון להשמיד את היישוב היהודי בארץ ישראל לבין השואה היא מקוממת מאין כמותה. יש בה משום זילות נוראית של השואה, והיא מצביעה על עיוות מוסרי ועל בורות".

צחי מלמן, יו"ר ארגון נפגעי הנאצים, פנה לעמוס שפירא, נשיא אוניברסיטת חיפה, וכן לשר החינוך, שי פירון, וכתב: "אם מרצים באוניברסיטה בארץ מזכירים בנשימה אחת את השואה ואת מה שהביאו על עצמם הערבים, שרצו להשמיד את מי שהיטלר לא הצליח – מה חושבים אלה המביטים בכם כדי לקבל דוגמה להתנהגות ולהתבטאות הולמות".

ד"ר אגמון פנתה לסטודנטים ואחרי הסברים אמרה: "אני מתנצלת אם דבריי לא הובנו כהלכה ומישהו/י נפגע/ה מכך".

תגובת אוניברסיטת חיפה: "השואה היא רצח עם אכזרי ושיטתי בהיקפים שלא היה להם אח ורע בהיסטוריה, וכל השוואה בינה לבין כל דבר אחר היא מעוותת ונטולת בסיס מעיקרה, וכך גם הבהיר מיידית נשיא האוניברסיטה, אף בטרם נערך בירור כלשהו. המרצה היא דור שלישי לשואה, ומשפחתה חוותה את אימי השואה, ולכן היתה נסערת מאוד מכך שהובנה לא נכון. בבירור שנערך עימה הבהירה כי במסגרת קורס בחוג לסיעוד דובר על החובה לטפל בכל אדם, ללא הבדל תרבותי, וכי כדי לעשות כך עלינו להכיר נראטיבים שונים ולכבד אותם, אך זאת ללא שהיתה שום כוונה להשוות ביניהם".

אוניברסיטת חיפה (צילום ארכיון)

אוניברסיטת חיפה (צילום ארכיון)

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל