8 באפריל 2013

שמירה על זכויות בטרם ביצוע עסקת מקרקעין


עומדים לבצע עסקת מקרקעין בזמן הקרוב? כדאי וראוי שתהיו מודעים לכלל הזכויות העומדות לרשותכם (על פי חוק) בטרם ביצוע העסקה. זכות במקרקעין היא למעשה זכות קניינית, במסגרתה ניתן לסחור בנכס. תכירו מעט מן זכויות המקרקעין הנפוצות
מאת: עו"ד יהודה שוורץ

זכות הבעלות – זכות הבעלות על הנכס, מאפשרת לבעל הנכס לממש כל זכות אחרת הנגזרת ממנה.

שכירות – זכותו של בעל הנכס לעשות כל שימוש בנכס לתקופות מוקצבות בזמן, וזאת בהתאם לחוזה השכירות שהוסכם בין הצדדים

חכירה לדורות – זכות לשימוש בכנס לתקופות חכירה המוגדרות בחוק לתקופות ארוכות של 25 שנה ומעלה.

שאילת הנכס – הזכות לעשות כל שימוש בנכס בדומה לזכות השכירות, למעט קבלת התמורה בין השימוש בנכס

משכנתא – הזכות החוקית לתפוס את הנכס במידה ולא נפרעו תשלומי ההלוואה בגין רכישת הנכס

זכות קדימה – הזכות לרכישת נכס לפני אנשים אחרים. זכות קדימה במקרקעין קיימת במקרים הבאים: זכות קדימה מכוח הסכם, זכות קדימה בין בני זוג וזכות קדימה בין יורשים במשק חקלאי.

זיקת הנאה – זכות הניתנת, לאדם (או לישות‏) להשתמש במקרקעין‏‏ הנמצאים בבעלותו של אדם אחר.

שמירה על מלוא הזכויות רק באמצעות עורך דין

במידה וגם אתם מעוניינים לבצע עסקת מקרקעין מכל סוג שהוא (מכירה, רכישה, השכרה או שאילה), זה הזמן להיוועץ עם עורך דין מקצועי ומנוסה, המתמחה בדיני המקרקעין בכלל ובדיני זכויות מקרקעין בפרט. עורך דין מקצועי יוכל לסייע לכם וללוות אתכם לאורך כל הליך ביצוע העסקה, וזאת תוך כדי שמירה על מלוא הזכויות שלכם על פי חוק.

כמו בכל הליך משפטי אחר, גם בתחום הנדל"ן ועסקאות המקרקעין קיימים לא מעט היבטים משפטיים המחייבים את מעורבותו המקצועית של בעל מקצוע מנוסה ומיומן. אנשים המנסים "לחסוך" את שכר הטרחה של עורך דין המתמחה בדיני מקרקעין, עלולים למצוא את עצמם אל מול "שוקת שבורה" ועסקת מקרקעין הגוזלת מהם משאבים יקרים, הן של כסף והן של אנרגיה וזמן.

במידה וגם אתם מעוניינים להשלים את ביצוע עסקת המקרקעין בה אתם מעורבים בדרך המהירה והיעילה ביותר עבורכם, ובמידה וגם אתם מעוניינים לשמור על מלוא הזכויות שלכם ולהימנע מתשלום כספים מיותרים, זה הזמן להעמיד לרשותכם עורך דין המתמחה בתחום זה.

* הכותב הוא עו"ד יהודה שוורץ ממשרד "שוורץ, פוליטי" בחיפה.

זקוקים לייעוץ משפטי? מחפשים עורך דין? הקליקו מיטב עורכי הדין בקריות

 עו"ד יהודה שוורץ

עו"ד יהודה שוורץ

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    

עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל