11 באפריל 2013

מד"א כרמל מזהיר משימוש בתרסיסי קצף וזיקוקים


מדי ערב יום עצמאות מטפלים צוותי מד"א כרמל בילדים ובני נוער בשכונות ובבמות השמחה השונות לאחר שהם נפגעים בפניהם ובגופם ממגע ישיר של תרסיסי קצף ומכוויות זיקוקים * וגם: כוחות מד"א נערכים בכוננות שיא
מאת: מורן גרינברג

ילדים ובני נוער רבים היוצאים לבמות השמחה השונות בערים רוכשים תרסיסי שלג וקצף, זיקוקים ונפצים שונים אשר לעיתים גורמות לפציעתם האישית ושל הסובבים אותם. צוותי מד"א כרמל הפרוסים בכוחות מתוגברים בבמות הבידור והשמחה ברחבי הערים מתמודדים מדי שנה עם התוצאות החמורות של שימוש מסוכן באביזרים הללו ומטפל בנפגעים צעירים רבים הסובלים מגירוי בעיניים, בדרכי הנשימה ומכוויות הנובעות ממגע ישיר של להבת הזיקוק עם העור.

מד"א לציבור ההורים: הנחו את הילדים על הסכנות

קיימת חשיבות בקיום דו שיח עם הילדים, על מנת ליידע אותם על הסיכונים הקיימים בהתזת התרסיסים והשימוש בזיקוקים השונים למיניהם. בעת שימוש בתרסיסי "שלג" או תרסיסי "חוטים", יש להנחות את הילדים שלא לכוון את פיית המיכל לכיוון הראש, הפה והעיניים שלהם או של חבריהם למשחק. במקרה של חדירת חומר כימי לעיניים יש לשטוף מיד בהרבה מים.

חשוב לזכור, התרסיס הוא חומר דליק במיוחד. יש להרחיק אותו ממקור אש ואסור באיסור מוחלט להתיז אותו על מקור אש. אין להשליך את המיכלים הריקים למקור אש מחשש להתלקחות ופיצוץ המיכל.

יש להישמר שלא לקרב זיקוקים לאזור הפנים ובמיוחד לאזור העיניים. במקרה של חדירת גץ אש לעין, יש לשטוף אותה במהירות בהרבה מים ולהעביר את הנפגע למתקן רפואי קרוב.

מגן שמעון ביטון, מנהל מד"א מרחב כרמל: "בשנים האחרונות לא נצפתה עלייה בכמות הילדים ובני הנוער שנפגעו, אך מספרם עדיין לא קטן. אני פונה לציבור ההורים שיעניקו הסברה נכונה ומתן תשומת לב להתנהגות הילדים, ובאמצעות כך יהיה ניתן להפחית ולמנוע פגיעות מיותרות בגוף ובנפש".

מסוכן. תרסיס קצף (צילום ארכיון)

מסוכן. תרסיס קצף (צילום ארכיון)

כוחות מד"א נערכים בכוננות שיא

לקראת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ואירועי יום העצמאות, נערכים כוחות מד"א בכוננות חסרת תקדים * צוותי מד"א יפעלו הן בטקסי יום הזיכרון בבית העלמין, וכן באבטחת בימות הבידור ביום העצמאות * בנוסף, מגיש מד"א את מדריך הבטיחות לחוגגים ביום העצמאות

לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ויום העצמאות ה-65 שיחולו בשבוע הבא, נערכים במד"א בכוננות גבוהה במיוחד, וכוחות מד"א צפויים לשהות ברמת כוננות גבוהה ביותר – בכל חלקי הארץ במהלך ימים אלה.

בהתאם לכך, יפעלו צוותי מגן דוד אדום ברחבי הארץ בכוחות מתוגברים של חובשים, פאראמדיקים, מגישי עזרה ראשונה, אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ ואופנועי מד"א, טרקטורונים ושאר רכבי ההצלה היעודיים והיחודיים דוגמת הסאגווי והג'יפבולנס יפעלו גם כן. הכוחות יאבטחו את טקסי יום הזיכרון, באתרי ההנצחה ובתי העלמין הצבאיים בהם יתקיימו עצרות זיכרון.

בערב יום העצמאות יתפרסו הצוותים המתוגברים באזורי בימות הבידור ומרכזי הבילויים והמסיבות ויעניקו מענה מיידי ומהיר לכל צורך שעלול להתעורר במהלך החגיגות. למחרת תימשך הכוננות הנרחבת והמוגברת ותתמקד בפארקים, בגנים הלאומיים ובאתרי הטבע והנופש השונים.
שני מסוקי מד"א-להק יעמדו אף הם בכוננות גבוהה במטרה להעניק פינוי מוטס לכל תרחיש אפשרי.

במהלך יום הזיכרון ויום העצמאות, ולצד הכוננות המוגברת, ימשיכו כוחות מד"א להעניק מענה מהיר, יעיל ומקצועי גם לקריאות השגרתיות המתקבלות במד"א מדי יום ביומו.

מד"א פונה לציבור ומבקש להודיע בהקדם האפשרי למוקד החירום של מד"א – בטלפון 101, על כל אירוע בו ישנם נפגעים, על מנת לקבל הדרכה טלפונית מהפאראמדיקים של מד"א במוקד כיצד להעניק סיוע ראשוני ועל מנת לאפשר לכוחות מד"א להגיע בהקדם למקום ולטפל בנפגעים.

בנוסף, מפרסם מד"א היום הנחיות בטיחות לקראת יום העצמאות, הנחשב ליום ה"מנגל" הלאומי, כאשר רבבות בני אדם יוצאים לפארקים ולחיק הטבע, וחוגגים את הולדתה של המדינה בפיקניקים שונים.

בעת עריכת פיקניק בחיק הטבע יש לשמור על כללי הזהירות הבאים:
1. הבערת האש: שימו לב היכן אתם ממקמים את מתקן המנגל שלכם והרחיקו אותו מעצים וצמחיה, בנוסף, וודאו כי הגחלים כבויות כאשר אתם שופכים אותן אל מתקני איסוף גחלים.
2. יש להרחיק ילדים ממקורות אש כמו גחלים בוערות, חומרי בערה נוזלים או מוצקים ושמן טיגון.
3. בתקופה זו של השנה ובעונת האביב, גוברת פעילותם של נחשים ארסיים כגון הצפע הארץ ישראלי ורמשים שונים המסתתרים מתחת לאבנים. יש להימנע מלהפוך אבנים וסלעים, לנקוט משנה זהירות בזמן ישיבה על מדשאות וקרקע חשופה בטבע ולא להלך יחפים או בסנדלים באזורים אלו.
4. הצטיידו בערכת עזרה ראשונה תקנית של מגן דוד אדום , לכל מקרה של פציעה מנפילה או מכוויה, תמיד כדאי שיהיו בהישג יד אמצעי הטיפול הדרושים, עד להגעת צוות מד"א המקצועיים במידת הצורך.

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל