20 באפריל 2013

התלוננה בפייסבוק – ראש העיר מאיים בתביעה


שירי בן משה התלוננה בפייסבוק של ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי, כי במהלך חגיגות יום העצמאות לא נתנו לבני משפחתה לשהות עם אביה הנכה במתחם שיועד לנכים אך לעומת זאת הכניסו מקורבים לבכירי העירייה * דוקורסקי טוען כי הטענות לא נכונות ובתגובה שלח לה הודעה פרטית בפייסבוק: "צילמתי את הסטטוס שלך לצורך הגשת תביעת לשון הרע על סך חצי מיליון שקלים" * בתגובה מאיימים בני המשפחה בתביעה נגדית וטוענים כי הצדק איתם * בשנת 2011 הגיש דוקורסקי תלונה במשטרה נגד תושב אחר שכתב נגדו סטטוס ביקורתי וזה נעצר, לאחר ששוחרר אמר: "כמו ברוסיה הקומוניסטית, מי שיוצא נגד המשטר, שולחים לו משטרה" * בעירייה סירבו להגיב מעבר למה שנטען על ידי ראש העירייה בפייסבוק
מאת: יבגני זרובינסקי

"צילמתי את הסטטוס לצורך הגשת תביעה". ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי

"צילמתי את הסטטוס לצורך הגשת תביעה". ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי

חופש הביטוי נוסח קרית ביאליק: בחגיגות יום העצמאות בקרית ביאליק הוקם מתחם מגודר הצמוד לבמת ההופעות, שיועד לאנשים בעלי מוגבלויות. שירי בן משה, תושבת העיר, כתבה על קיר הפייסבוק של ראש העירייה אלי דוקורסקי סטטוס ביקורתי, בו טענה כי בני משפחתה עזבו את החגיגות בדמעות לאחר שגרמו להם ל"קרע משפחתי" ולא נתנו להם לשהות עם אביה הנכה במתחם המיוחד. "גרמת לבן אדם נכה להרגיש לראשונה בחייו כי הינו מהווה בעיה", כתבה. עוד טענה בן-משה כי את מקומם תפסו עובדי עירייה ומקורבים.

בתגובה לסטטוס, נדהמה בן-משה לקבל הודעה פרטית מפרופיל הפייסבוק של ראש העיר, בה הוא טוען כי היא משקרת ומאיים עליה בתביעה: "צילמתי את הסטטוס שלך לצורך הגשת תביעת לשון הרע על סך חצי מיליון שקלים. את שיקרת בסטטוס תוך ניסיון לנצל לרעה את היות אביך נכה כדי לתפוס מקומות של נכים אחרים. היית המשפחה היחידה של נכים שניסתה לנצל לרעה את את ההסדר שביצענו עבור אוכלוסיית הנכים תוך ניסיון שקרי לציין כי בקרית ביאליק לא נשמרו מקומות לנכים וכי את מקומותיהם תפסו עובדי העירייה. לשקר שלך יהיה מחיר. אני אמתין 24 שעות לפרסום התנצלות. אחרי כן, ניפגש בבית המשפט".

בנוסף להודעה הפרטית, גם הסטטוס הציבורי של בן-משה זכה לתגובה דומה מראש העייירה שכללה איומים בתביעה וגם שם הוא טען כי היא משקרת. עוד כתב: "אביך ישב בנוחות וזכה ליחס אדיב. כל הנכים שהיו במתחם ציינו לטובה את היערכות העירייה לטובתם וכי איפשרה להם צפייה נוחה ונגישה. גם ארגון הנכים שלח אלינו היום מכתב תודה בו הביע תקווה כי רשויות מקומיות אחרות ראוי שילמדו מקרית ביאליק. אני בז לך ותבייש בך ובניסיונך לנצל לרעה את היותו אביך איש עם מוגבלות כדי לתפוס מקומות שיועדו לנכים. אנו דאגנו לו, את ביזית אותו בהתנהגותך. אני ראש העיר היחיד במדינת ישראל שקיבל את פרס יו"ר הכנסת על היותו מקדם נגישות לנכים. אם לא תתנצלי על המניפולציה העלובה והשקרית נגיש נגדך תביעת לשון הרע". בנוסף ציין כי אף חבר מועצה או עובדי עירייה שלא היו בתפקיד לא שהו במתחם.

הסטטוס הביקורתי של שירי בן משה שעורר מהומה (צילום מסך מהפייסבוק)

הסטטוס הביקורתי של שירי בן משה שעורר מהומה (צילום מסך מהפייסבוק)

"חבל שהעירייה מתייחסת ככה לנכים; היו הרבה מצלמות באירוע ומאוד קל להוכיח מי ישב ואיפה"

הדיון שהתפתח בדף הפייסבוק של ראש העירייה (צילום מסך)

הדיון שהתפתח בדף הפייסבוק של ראש העירייה (צילום מסך)

אחיה של שירי, שגיא בן-משה, הצטרף גם הוא לדיון וחיזק את טענותיה: "ראש העיר, קראתי את דברי אחותי והם נשמעים לי מדוייקים. בנוסף בחור בשם ליאור שהיה כנראה אחראי על הכניסה הכניס כמה אנשים לא בתפקיד לידי וכאשר נשאל למה הם נכנסים, הוא אמר שהם חברים שלו ושלא נתערב. רצוי שתבדוק את העובדות לפני שאתה בוחר בדרך האיומים שלא תעבוד במקרה הזה. חבל שהעירייה מתייחסת ככה לנכים ולא נתנה להם קצת יותר כבוד. בכל מקרה, אנחנו נשקול תביעה לשון הרע נגדך באופן אישי על הטענה ששירי משקרת ומנסה לנצל את האירוע. קח בחשבון שהיו הרבה מצלמות באירוע ומאוד קל להוכיח מי ישב ואיפה. דרך אגב, שירי עצמה לא היתה בכלל בחגיגות בקרית ביאליק והטענה שהיא ניסתה לנצל את האירוע הם לא נכונים כלל".

"חופש הביטוי? דמוקרטיה? לא בממלכת דוקורסקי"

תגובתו של ראש העירייה הכעיסה גולשים רבים, שהצטרפו לדיון בדף הפייסבוק שלו, שכבר נמחק אגב בזמן כתיבת שורות אלו.

הגולשת ליטל שמחון כתבה: "גועל נפש. אין לו מקום בעירייה ובטח לא בתור ראש עיר. זה לא משנה בין אם היא דוברת אמת או לא… הייתי מצפה מראש העיר של הקריה שלי להגיב בקצת יותר איפוק וסובלנות ולא לאיים… בוא נגיד שאת קולי בבחירות הבאות הפסדת".

הגולשת רותי נחמני הוסיפה: "אלי דוקורסקי אני מציעה לך להגיע לקרית אתא וללמוד איך מתייחסים לאדם השונה, כנראה שאין לאדם כמוך המייצג עיר במדינת ישראל רגש ואמפתיה כלפי אדם שתרם רבות לעירך וברגע האמת התגלה פרצופך האמיתי".

אוהד אהרוני כתב: "ביזיון. מדינה שמזניחה את הנכים שלה, זקנים, ניצולי שואה ואת החלש. בושה".

א', תושב העיר שהפנה את תשומת לב "קריות באינטרנט", לדיון המתקיים בדף הפייסבוק של ראש העירייה, כתב לנו: "חופש הביטוי? דמוקרטיה? לא בממלכת דוקורסקי. מנסים לסתום לתושבים את הפה".

בעיריית קרית ביאליק סירבו להגיב לפניית "קריות באינטרנט" וטענו כי תגובת ראש העיר בפייסבוק מספיקה. במידה ותגיע תגובה נוספת היא תפורסם כאן במלואה.

הפתעה באינבוקס: "הודעה מראש העיר" (צילום מסך)

הפתעה באינבוקס: "הודעה מראש העיר" (צילום מסך)

"כמו ברוסיה הקומוניסטית, מי שיוצא נגד המשטר, שולחים לו משטרה"

לא מדובר בפעם הראשונה שתושב העיר מסתבך עם ראש העירייה בעקבות סטטוס ביקורתי. בשנת 2011 מחה עידן צדוק, שהתמודד בעבר בבחירות למועצת העיר, נגד עליית תעריף הארנונה ופרסם סטטוס בעמוד הפייסבוק שלו: "כל הכבוד לראש עיריית קרית ביאליק שהחליט להעלות לנו שוב את הארנונה ולעשות כראות נפשו בתושבי הקריה וכספם – בסוף שישאר לגור פה לבד עם עצמו שלא יתפלא!! בריחת הצעירים מתחילה אליקו אתה פשוט ראש העיר הבזבזן והגזלן בתולדות הקריה! הגיע הזמן לחשבון. גנבים סופם לתליה!"

פרסם סטטוס ונעצר. עידן צדוק

פרסם סטטוס ונעצר. עידן צדוק

כעבור זמן קצר הופיעו אצלו שוטרים בבית והוא נלקח לתחנת המשטרה, שם "בילה" כ-8 שעות. לאחר ששוחרר מביתו אמר צדוק לכלי התקשורת: "כשהגיעו אליי השוטרים הייתי בהלם. כמו ברוסיה הקומוניסטית, מי שיוצא נגד המשטר, שולחים לו משטרה".

"אנשים התייחסו בסלחנות גם כלפי אמירות בוטות שהוטחו בעבר ביצחק רבין ז"ל"

בזמנו, בתגובה למעצרו של צדוק, אמר אלי דוקורסקי: "לאזרח ישנה החירות לומר גם כשהוא מגזים. צריך לגלות כלפיהם יותר סובלנות. אבל כאן הפעולה לא היתה תמימה. מדובר באיש פוליטי, שרצה לבזות ולהכפיש מתוך כוונת מכוון. אנשים התייחסו בסלחנות גם כלפי אמירות בוטות שהוטחו בעבר ביצחק רבין ז"ל, בזהבה גלאון בימים אלה ובחברי כנסת אחרים, ויש כאלה שלוקחים את הדברים האלה רחוק. אני מבין את הדברים פשוטם כמשמעם".

כתבות נוספות בנושא קרית ביאליק:
– קרית ביאליק בין 6 ערים שזכו בפרס החינוך הארצי
– "עיריית קרית ביאליק – תתביישו"
– מעל תל-אביב: קרית ביאליק בין 10 הערים הכי יקרות בארנונה
– חוקרי יאח"ה פשטו על בניין עיריית קרית ביאליק
– "מבקשים התערבותך למניעת אלימות פוליטית של ראש העיר"

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל