12 בפברואר 2012

"ערב המחול על כיסאות גלגלים – ניצחון הרוח על הגוף"


"ערב המחול על כיסאות גלגלים – ניצחון הרוח על הגוף"

ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי (מנהלת פרויקטים צפון בעמותת נגישות ישראל (ע"ר), חברת מועצת העיר קרית ביאליק וחברת מועצת המנהלים בעמותות "אתגרים" ומפר"ש בגליל) בטור אישי על ערב המחול על כיסאות גלגלים של איל"ן חיפה

ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי (צילום: עיתון חדשות הקריות)

הכל החל לפני כעשרים ושלוש שנה, כאשר אל חיינו הספורטיביים במרכז השיקום והספורט איל"ן בקרית חיים פרץ בסערה מגרמניה "קונספט" חדש: רקדנים "יושבים" על כיסאות גלגלים, הרוקדים בלוויית בני זוג "עומדים". למותר לציין עד כמה מוזר היה אז לשמוע, לדמיין או לבצע משימה שכזו… עד כמה היום הפך המושג לחלק כל כך טבעי מחיינו – יעיד כאלף מילים ערב המחול והמוסיקה על כיסאות גלגלים שהתקיים באולם הספורט במרכז איל"ן ביום ד' 1.2.12 בשעות הערב. מזג האוויר הסוער והקר רק היווה תפאורה מנוגדת לחום הלב ולהתרגשות האמיתית ששררה באירוע.

כאן המקום לציין כי אין הדבר מובן מאליו כלל וכלל; על קשיים טכניים ניתן לגבור – אבל עם מי נרקוד?! וכאן הופיע הגורם החשוב וההכרחי לכולנו, ו"מושג" חדש שמלווה אותנו בנאמנות מאז ועד היום: המתנדבים ה"עומדים". מיום היווסדה של הלהקה, עוף השמיים הוליך את הקול, והשמועה עשתה לה כנפיים ברחבי אזור הצפון אודות ענף הספורט החדש. מתנדבים הגיעו מגוש שגב ועד דרום חיפה, מהחוגים השונים של ריקודי העם, הכל-כך נפוצים באזורנו, חברים ועמיתים למקומות העבודה, בנים, אחים והורים של הרקדנים ה"יושבים" וסתם "אנשים טובים באמצע הדרך", שרצו לשלב תרומה לקהילה עם הנאה. חשוב לציין: לא קל יהא הדבר בעיני הקורא, שאינו מצוי ברזי ענף ספורט זה! לעתים נדרש כוח רב, מכיוון שלא כל "יושב" חזק דיו לסיים כל תנועה בכוחות עצמו, ובמיוחד בריקודים המהירים. גם שפת-גוף צריכה הייתה להיווצר במשך הזמן בין שני בני הזוג; די בלחיצה קצרה כדי לשדר מהי התנועה הנכונה, או תיקון תנועה שגויה, או טעות בכיוון. חלק מהמתנדבים היקרים הללו, הראוי לכל שבח, מלווה אותנו עד היום בחברות שלמה וחמה.

את ערב המחול הנחה בחן ובכישרון רב יוסי פישר מרדיו חיפה; כיבדו אותו בנוכחותם בין השאר ראש העיר קריית ביאליק מר אלי דוקורסקי, סגן ראש העיר חיפה מר עודד דוניץ (שאף נשאו דברי ברכה) וחברי מועצת העיר קריית מוצקין עו"ד משה יונאי ומר אייל בר. הקהל, שגדש את האולם ואת היציע – קיבל באהבה את רקדני להקת איל"ן חיפה שהופיעו בהרכבים (רקדנים "עומדים" עם "יושבים", לעומת רקדנים "יושבים" בלבד) ובסגנונות שונים: ואלס אנגלי, ואלס וינאי, סמבה, ריקודי עם וריקוד מודרני. קטעי הריקודים השונים חוברו על ידי המרקידות והכוריאוגרפיות מרגריטה פוליאקוב ותמר סרוקה, אשר מלוות את הלהקה שנים רבות באימונים מפרכים, הופעות, פסטיבלים (ביניהם כרמיאל והרצלייה) ומיזמי הסברה לקידום נושאי הנגישות וקבלת השונה בצפון. בנוסף לקטעי המחול על כיסאות גלגלים שבצעה הלהקה, הופיעו צמד הרקדנים אורן וזהבה "רק לגעת", חבורת הזמר "כרמל" בשירים עבריים וצמד המוסיקאים "דואו כרמל" בקטעי מוסיקה קלה.

תודות חמות מגיעות לכל מי שתרם למימוש הערב ולכל מי שעמלו איתנו בשבועות האחרונים להוציאו לפועל: יוסי קמעו שתרם את ההגברה, ל-ליליה ועופר מ"פרחי ליליה" בקרית חיים ולשרון מ"פרחי דבי" בקרית ביאליק שדאגו לקישוט ולעציצים, למקהלת כרמל שהנעימה בקולה ולהרכבי הרוקדים השונים שהופיעו בערב זה. תודה מיוחדת למרגריטה פוליאקוב ולתמר סרוקה שתי כוריאוגרפיות הלהקה, לדורון בן-עמי מנצח מקהלת כרמל, לצמד דואו כרמל, לזהבה פדנס ואורן בראיר – צמד "רק לגעת" שהופיעו בפנינו וליוסי פישר שדאג ללוות את הערב בקולו הערב.

להתראות בערב המחול על כיסאות גלגלים מספר 2 של איל"ן חיפה!

הכותבת היא ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי: מנהלת פרויקטים צפון בעמותת נגישות ישראל (ע"ר), חברת מועצת העיר קרית ביאליק וחברת מועצת המנהלים בעמותות "אתגרים" ומפר"ש בגליל.

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל