2 במאי 2013

קרית אתא: מנהל מקרקעי ישראל פינה משתלה


משתלת "י.ב. הגנן" שפעלה בניגוד לחוק, על אדמות מדינה בהיקף של כארבעה דונם בכביש ביאליק-אתא, פונתה על ידי מפקחי רשות מקרקעי ישראל: "בעלי המשתלה, ערן טויטו, השתמש בקרקע החקלאית שהושכרה לו לצורכי מסחר, ובכך ביצע עבירת שימוש חורג שהסתיימה בפינויו"
מאת: אבי דוד

המשתלה לפני הפינוי (צילום: סטריט וויו)

המשתלה לפני הפינוי (צילום: סטריט וויו)

משתלה בלתי חוקית גדולה, ששטחה כ-4 דונם, שלטענת רשות מקרקעי ישראל הוקמה על אדמות מדינה המיועדות לחקלאות בתחום שטח השיפוט של קרית אתא, פונתה השבוע במסגרת מבצע אכיפה של מפקחי רשות מקרקעי ישראל. שוכר הקרקע, ערן טויטו, בעלי משתלת י.ב. הגנן, השתמש שלא כדין בקרקע אותה קיבל למטרות חקלאות בלבד, הקים משטח בטון ועמדות מסחר ועסק במקום גם במסחר – וזאת בניגוד לחוק ולהסכם שכירות חקלאי עליו חתם עם רשות מקרקעי ישראל- הקובע כי לא ניתן לעסוק במסחר בשטחים שהוקצו למטרה של גידולים חקלאיים.

בעקבות עבירת השימוש החורג, סירבה רשות מקרקעי ישראל לחדש את חוזה השכירות עם חברת י"ב הגנן ודרשה כי יפנה את השטח בסיום החוזה. אולם, לאחר שבסיום החוזה לא פונה השטח ולא החזירו אותו לרשות מקרקעי ישראל כנדרש מהם, פתחה הרשות בתביעה משפטית כנגד משתלת י.ב. הגנן.

מקץ הדיון המשפטי בתביעה, התקבל לאחרונה פסק דין במסגרתו הורה בית המשפט לי.ב. הגנן לשלם לרשות מקרקעי ישראל דמי שימוש על השימוש בקרקע בדיעבד, לפנותה ולהחזירה לרשות מקרקעי ישראל.

המשתלה במהלך הפינוי

המשתלה במהלך הפינוי

מרשות מקרקעי ישראל נמסר כי למרות פסק הדין לא פינתה חברת י.ב. הגנן את הקרקע ולכן תפסו בה מפקחי רשות מקרקעי ישראל חזקה, בהליך של הוצאה לפועל. המפקחים הרסו את משטח הבטון שכיסה את הקרקע החקלאית במקום, פינו מהשטח ציוד והחזירו את השטח למאגר הקרקעות הציבורי. השטח יוקצה בעתיד למטרת שכירות עונתית לשוכר חקלאי.

כעת יחל ברשות מקרקעי ישראל תהליך משפטי במטרה להגיש נגד ערן טויטו וי.ב. הגנן בתביעה כספית נוספת – בה ייתבעו לשלם לקופת המדינה את החזר הוצאות הפינוי שנגרמו למדינה בשל השימוש החורג באדמותיה, הכוללות את הוצאות הציוד ההנדסי, עלויות כוח האדם ועוד.

"מפקחי רשות מקרקעי ישראל ימשיכו באכיפה הבלתי מתפשרת, המואצת בחודשים האחרונים בכל חלקי הארץ, כנגד תפיסת קרקעות הציבור בניגוד לחוק. שימוש חורג באדמות מדינה הוא פשע כלכלי נגד הקופה הציבורית, מאחר ועברייני הקרקע משתמשים בקרקעות חקלאיות שקיבלו בתעריף שימוש מוזל ביותר, למטרות מסחר,עליהן נגבים דמי שימוש בקרקע גבוהים משמעותית", מסר שי קרפ, הממונה על הפיקוח במחוז חיפה של רשות מקרקעי ישראל.

מה שנשאר בתום הפינוי

מה שנשאר בתום הפינוי

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל