17 ביוני 2013

יתרונות הסדר נושים בהליך פשיטת רגל


עו"ד טל גוטרמן

הסדר נושים טומן בחובו יתרונות שונים שיש לתת עליהם את הדעת
מאת: עו"ד טל גוטרמן

הסדר נושים הינו הליך המתקיים בין החייב לבין נושיו במטרה להסדיר את תשלום החובות, הן מבחינת הסכום אותו מתחייב החייב לשלם והן מבחינת אופן התשלום במסגרתו ישולמו החובות. הסדר זה מאפשר לשני הצדדים לנהל את ענייניהם מחוץ לכותלי בית המשפט, ולמעשה להגיע להסכמה משותפת מבלי לפנות לבית המשפט לצורך צו כינוס נכסים כנגד החייב. כמובן את ההסדר יש להביא בפני בית המשפט המחוזי כדי שזה יאשרו.

הסדר הנושים מעמיד לרשות החייב ולרשות הנושים מגוון נרחב של יתרונות הנובעים מהאינטרסים המשותפים של הצדדים בנוגע לקיומו של ההסדר. יתרונות אלו כוללים בין היתר:

– ביטול מגבלות, סנקציות ואיסורים החלים על החייב במסגרת הליך פשיטת רגל.

– ביטול הליכי פשיטת רגל העשויים להימשך שנים רבות אשר במהלכן מתבצע אומנם פירעון החוב אך הוא נמשך על גבי תקופה ארוכה יותר ובתשלומים חודשיים נמוכים יותר.

– אפשרות לביטול חלקי של החוב מצד נושים, תמורת קבלת תשלום מיידי מצידו של החייב.

– חיסכון משמעותי (לשני הצדדים) במשאבים הכרוכים בניהול ההליכים אל מול מערכת המשפט.

– קיום משא ומתן ישיר בין הצדדים, דבר המאפשר קיצור הליכים ומונע את הסחבת המאפיינת את הליכי פשיטת הרגל.

> עורכי דין בקריות

אחת הדרכים להגעה להסדר נושים, היא במסגרת סעיף 19א לפקודת פשיטת רגל, המאפשר לצדדים להגיע להסדר בטרם ניתן צו כינוס כנגד החייב. המחוקק הישראלי אשר קבע את סעיף 19א בפקודת פשיטת הרגל, עשה זאת על מנת לאפשר לנושים ולחייבים להגיע להסדר פשרה מחוץ לכותלי בית המשפט. במסגרת סעיף זה מתחייב החייב לשלם לפחות 30% מסך חובותיו שאינם מובטחים, וכל זאת במסגרת העמדת ערבויות מצידו של החייב בנוגע לתשלום חובותיו בהתאם לתנאי ההסדר.

ניהול ענייניו של החייב רצוי ואף הכרחי שיהיה מטעם עורך דין מומחה על מנת שזה יסייע בידו להגיע להסדר נושים בהתאם למצב החייב ויכולותיו הכלכליות.

הכותב הוא עו"ד טל גוטרמן המתמחה במשפט האזרחי-מסחרי

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל