2 ביולי 2013

זהירות: מכת מדוזות בחופי חיפה והקריות


רק מספר שבועות חלפו מאז פתיחת עונת הרחצה, בהם יכלנו לרחוץ בים ללא הפרעה – והנה הן חזרו כדי להזכיר לנו מי באמת שולט במי הים * המכון לחקר ימים ואגמים בישראל מדווח על מדוזות מהמין "החוטית הנודדת" אשר נצפו לאורך חופי מפרץ חיפה
מאת: בן רומן

מדוזות בחופי הים (צילום ארכיון)

מדוזות בחופי הים (צילום ארכיון)

מתרחצים רבים טילפנו בשבועות האחרונים למוקד מד"א ומדווחים צריבות מהפרשות המדוזה ועל הימצאותן לאורך חופי הים בחיפה והקריות. עד כה, אף מתרחץ לא נזדקק לטיפול רפואי, אך כולם ביקשו לקבל הנחיות ממוקד מד"א כיצד להתמודד עם הצריבות והכאב הרב שמופיע בעקבות כך.

בשנה שעברה טיפלו צוותי מד"א בנפגעים רבים בחופי חיפה והקריות, ביניהם טופלו נפגע בן 11 ונפגעת בת 25 שפיתחו תגובה אלרגית משמעותית לצריבת המדוזה. המפגש עם המדוזה והריר שהיא מפרישה גורם לצריבה קלה עד חמורה, ורק חלק קטן בלבד מן המתרחצים הללו זקוק לאשפוז כתוצאה מכך. לא צריך לבוא במגע ישיר עם המדוזה כדי לחוש צריבה, תאי הארס צורבים גם כאשר הם כבר לא על המדוזה עצמה.

הפרמדיק המפקח של מרחב כרמל, סמ"ג ארז גלר מדגיש כי למעט תחושת הכאב והנפיחות, צריבת המדוזה איננה מסוכנת לרוב. "בכל הגעה לים חשוב להצטייד בבקבוקון חומץ ביתי על מנת לשטוף את מקום הצריבה, ומיד לאחר מכן ניתן לשטוף את המקום במי ברז רגילים וסבון. באין חומץ, ניתן לשטוף את מקום הצריבה במי מלח, רחוק ממקום המצאות המדוזות. אדגיש כי אין לשטוף במים מתוקים ולא לשפשף בחול, שכן הדבר עוזר להתבקעות התאים הארסיים והתפשטותם".

במקרים חמורים בהם הצריבה מלווה בקשיי נשימה, נפיחות באזורים נרחבים בגוף, פריחה מפושטת, גרד וחנק באזור הגרון, יש להזעיק בדחיפות את מד"א בטלפון 101 בכדי לפנות את הנפגע במהירות למתקן רפואי קרוב.

מנהל מד"א כרמל, מגן שמעון ביטון קורא לציבור המתרחצים להקשיב להנחיות הטיפוליות ולהימנע ככל האפשר ממכת שמש והתייבשות. "חשוב שהמתרחצים, בדגש על מבוגרים וילדים, ימרחו במקדם הגנה, יחבשו כובע וישימו לב לשתייה מרובה של מים. כמו כן, בתקופה זו יש עלייה בכמות הזעקת הצוותים לטביעות וקיימת חשיבות רבה ברחצה בחוף מוכרז עם שירותי הצלה".

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל