17 ביולי 2013

בת שירות לאומי הצילה את חיי המטופלת


אנה ליאוקומוביץ', בת 19, החליטה לבצע שירות לאומי ובחרה במלר"ד (מיון) רמב"ם * ביום חמישי האחרון, בחירתה התבררה כמשמעותית ביותר והיא הובילה להצלת חיים
מאת: אבי דוד

אלה וישנבסקי ואנה ליאוקומוביץ'

אלה וישנבסקי ואנה ליאוקומוביץ'

מזה שנה שאנה ליאוקומוביץ' מוצבת באגף כירורגיה וטראומה של מלר"ד רמב"ם (מיון), כחלק מעבודתה כבת שירות לאומי. במסגרת פעילותה במיון היא הוכשרה למדידת סימנים חיוניים, ביצוע אק"ג, מילוי טפסים לבדיקות דם המותאמות לתלונות החולים ועוד, זאת במטרה להקל על עומס העבודה במיון של בית החולים הגדול בצפון.

ביום ה' האחרון, הגיעה ליאוקומוביץ' למשמרת העבודה במלר"ד רמב"ם, כרגיל. במהלך הבוקר היא בצעה תרשים אק"ג לחולה אשר התלוננה על כאבים והקאות. הנערה הצעירה, שעברה הכשרה לביצוע הבדיקה, זיהתה רישום חריג באק"ג, המעיד על התקף לב בהתהוות, ומתרחש בזמן שהיא מבצעת את הבדיקה.

כנראה שהשהות הארוכה בתפקיד, עשתה את שלה ולמרות האירוע המלחיץ, ליאוקומוביץ' שמרה על קור רוח. היא הזעיקה מיד את אנשי הצוות שאישרו את חשדה. לאחר ייצוב וטיפול מידי בחדר ההלם, הועברה החולה, אלה וישנבסקי, בת 75 מאזור חיפה, לצנתור לב דחוף. מרגע הגעתה לרמב"ם ועד כניסתה של וישנבסקי לחדר הצנתורים עברה בסה"כ רבע שעה, פרק זמן קצר שעלול היה להיות גורלי עבורה.

"ידעתי שמשהו לא תקין באק"ג. התרשים לא היה דומה כלל לתרשימים שאני מכירה", משחזרת ליאוקומוביץ', "חיברתי את זה למה שהחולה תיארה לי ברוסית כשהיא סיפרה מה היא מרגישה, והבנתי שיש כאן משהו דחוף. הזעקתי מהר איש צוות והחולה הועברה מיד לצנתור לב".

היום, כמה ימים לאחר האירוע, נפגשו השתיים במחלקת קרדיולוגיה ברמב"ם, בה מאושפזת וישנבסקי. במפגש, שהיה מרגש עבור שתיהן, וישנבסקי לא הפסיקה להודות לנערה הצעירה שהצילה את חייה. "הבדיקות הללו הן משהו שבשגרה עבורי", מספרת ליאוקומוביץ' על עבודתה, "אולם, זאת הפעם הראשונה שהצלתי חיים וזו בהחלט הרגשה טובה".

הזמן והניסיון שליאוקומוביץ' צברה במהלך שירותה במלר"ד רמב"ם, ככל הנראה לא יתבזבזו. אירועי השבוע האחרון חיזקו אצלה רצון שהיא מטפחת כבר זמן מה, ובתום השירות הלאומי היא מתכוונת ללמוד סיעוד ולהפוך לאחות.

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל