24 ביולי 2013

5 שנים אחרי שנתנו לה 3 שבועות לחיות: אורטל לאופר ילדה בת


הרופאים נתנו לאורטל לאופר שלושה שבועות לחיות עקב מחלת כבד חריפה אך היא לא ויתרה. 5 שנים אחרי, ובמהלך נדיר לאחר השתלת כבד, השבוע היא ילדה בת בביה"ח כרמל: "זה פשוט נס מה שקרה כאן, אין לי מילים"
מאת: אבי דוד

משמאל: אורטל לאופר, ד"ר גוטרמן והבעל עמית (צילום: אלי דדון)

משמאל: אורטל לאופר, ד"ר גוטרמן והבעל עמית (צילום: אלי דדון)

הסיפור של אורטל לאופר, בת 35 מהצפון, הוא סיפור של תקווה, אמונה אדירה, וניצחון החיים.

בגיל 18 בדיקות דם רגילות גילו לרופאים כי אורטל חולה בשחמת הכבד ומאז היא במעקב וטיפולים ע"י רופאי ביה"ח כרמל . התרופות והטיפול המסור החזיקו את אורטל שהמשיכה ללימודי התואר בחינוך מיוחד והמשיכה בחייה הרגילים. אחרי שנישאה לעמית החליטו בני הזוג לנסות להביא תינוק לעולם משימה שהתבררה, כלא פשוטה בכלל.

"להרות וללדת עם שחמת כבד זאת משימה רפואית מורכבת ביותר, מסביר ד"ר אלי גוטרמן רופא בכיר בביה"ח כרמל ומנהל השירות להריון בסיכון גבוה במחוז חיפה וג"מ של הכללית המטפל באורטל. הקמנו צוות רב מערכתי גדול עם מיטב הרופאים המומחים מכל התחומים הרלוונטים כדי לבדוק לעומק את כל הצדדים והסיכונים שבהריון של אורטל. בצוות היו ד"ר אורי סגול רופא הגסטרו שמלווה את אורטל לאורך השנים. פרופ' אלי צוקרמן מנהל יחידת הכבד בכרמל ובמחוז רופאים המטולוגים, רופאי נשים, מומחי הדמיה, והכל כדי לא לסכן את אורטל ואת ההריון.

אורטל בסיוע רופאי כרמל מנצחת את הסיכונים וב 2008 למרות השחמת בכבד היא מביאה לעולם את ביתה הראשונה נועם שהיום כבר בת 5 והולכת לגן, ואורטל לוחמת אמיתית מגשימה את חלומה הגדול להיות אמא.

חיי הזוג עם נועם התינוקת החדשה ממשיכים על מיי מנוחות עד שב 2011 מגיעה הנפילה הגדולה. אורטל מגיעה לכרמל עם כאבי בטן שמאובחנים מיד על ידי ד"ר סגול ופרופ' צוקרמן כקריסה של הכבד והיא מועברת בבהילות לביה"ח איכילוב לד"ר אורן שיבולת להכנה להשתלת כבד.

הרופאים באיכילוב מודיעים לאורטל כי ללא השתלת כבד נותרו לה רק 3 שבועות לחיות , ועולמם של בני הזוג לאופר מתהפך בין רגע. עמית בעלה של אורטל בסיוע עמותת "עזרא למרפא" של הרב פירר מצליח לארגן השתלת כבד לאורטל בביה"ח מיו קלינק שבמיניסוטה ארה"ב כשהתנאי הוא שאחיה הצעיר של אורטל, שי ( אז בן 23 ) יתרום לה חלק מהכבד שלו להשתלה.

בסופו של דבר שי שהיה מוכן לתרום מהכבד שלו להשתלה לא הוצרך לתרום. ואורטל זכתה בתרומת כבד שהגיעה לביה"ח וחייה ניצלו.

"הכל קרה כל כך מהר, תוך חודשיים מקריסת הכבד כבר טסנו לארה"ב להשתלה. ואחרי 4 חודשים כבר חזרתי הביתה עם כבד חדש לחיים חדשים, זה היה פשוט מדהים", אומרת אורטל.

אחרי קבלת הפנים המרגשת בישראל מתחיל הזוג לחזור לחיים רגילים ובביקורת בביה"ח בארה"ב שנה אחרי ההשתלה מבקשת אורטל אישור להביא עוד תינוק לעולם. צוות ביה"ח נעתר לבקשה ומבקש שנה הפסקה מאז ההשתלה ומאשר לזוג לנסות להביא עוד ילד חדש.

לפני כ-9 חודשים חשה אורטל בכאבי בטן לא שגרתיים וממהרת לד"ר סגול בביה"ח כרמל שם מבשר לה ד"ר סגול בהפתעה כי היא בהריון. "הייתי בשוק כולי רעדתי משמחה, מספרת אורטל. מאוד חיכינו להריון הזה והייתי מאושרת עם בעלי עד השמיים".

אורטל ממשיכה במעקבים במרפאת המושתלים באיכילוב ובמרפאת ההריון בסיכון גבוה אצל ד"ר גוטרמן שמלווה אותה ב 6 השנים האחרונות ולאחר הריון תקין של 9 חודשים וירידת מים בבית היא מגיעה בסוף השבוע ללידה בכרמל.

בשעה 2 בלילה בלידה רגילה ועם המון התרגשות יוצאת לעולם בחדר היולדות בכרמל התינוקת החדשה "עופרי" תינוקת נדירה בישראל שנולדה אחרי השתלת כבד, תינוקת יפה ובריאה במשקל 3,300 ק"ג.

"אחרי שנתנו לי רק 3 שבועות לחיות, ואחרי השתלת כבד, זה ממש לא מובן מאליו ללדת את הילדה השניה שלי אומרת אורטל ממיטתה במחלקת יולדות בכרמל. לוותר פירושו להפסיד את החיים, וזה לא בא בחשבון אצלי. הלידה הזאת היא פשוט נס ואני מודה לאל ולצוות הנהדר של ביה"ח כרמל שעטף אותנו באהבה ובמקצועיות לאורך כל הדרך". אורטל מבקשת גם להעלות את המודעות לתרומת איברים. "חיתמו על כרטיס אדי בבקשה, זו הצלת חיים".

"לראות את אורטל היום מחבקת את תינוקה השני זה מקרה שנותן לנו כרופאים כוח להמשיך ברפואה קדימה אומר ד"ר סגול, אני מלווה את אורטל מגיל 17 עם המון תהפוכות ואני מאוד שמח בשבילה ובשביל כל המישפחה".

ד"ר אלי גוטרמן אומר כי חלק מההצלחה במקרה של אורטל הוא שילוב הפעולה המוצלח בין הרפואה בקהילה במרפאת זבולון של הכללית לבין ביה"ח כרמל. "אין ספק כי הקשר הישיר של יעוצים והפניות חולים מהקהילה לביה"ח כרמל הוא קשר מצויין שנותן את אותותיו בהצלחות כדוגמת המקרה של הנדיר של אורטל. הלידה המוצלחת של אורטל היא דוגמא לעמידות וניצחון הרוח של אורטל והמשפחה התומכת שלה כשמשלבים בתוכו רפואה טובה".

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל