20 באוגוסט 2013

תשלומי ארנונה: קרית מוצקין וקרית ביאליק יקרות מתל אביב


מאת יבגני זרובינסקי

הארנונה למגורים המשולמת בקרית מוצקין וקרית ביאליק – מהגבוהות בישראל, יותר מאשר בתל-אביב, כפר-סבא והוד השרון * ואיזו קריה הכי יקרה בארנונה לעסקים?
מאת: יבגני זרובינסקי

ארנונה קריית מוצקין

השכר בתל אביב גבוהה יותר אך הארנונה נמוכה יותר מקרית מוצקין וקרית ביאליק

כמה ארנונה אנחנו משלמים? הכנסת היא אמנם זו שקובעת את שיעור ההתייקרות של הארנונה, אולם לרשויות המקומיות הזכות לקבוע איך לחשבה, איזו שכונה יקרה משכנתה, ומי זכאי להנחה. אין פלא שהפערים בין הערים השונות הוא אדיר.

השכר הממוצע בתל-אביב הוא כ-9,000 שקל. בקריות מוצקין וביאליק השכר הממוצע עומד על כ-7,400 שקל, ולמרות זאת שיעורי הארנונה בהן גבוהים יותר. היאומן? מתברר שכן.

עדכונים בלעדיים בדף הפייסבוק של 'קריות באינטרנט'

חודשיים לפני ההליכה לקלפיות, מפרסמת היום (ג') חברת המידע העסקי BDI את רשימת הרשויות בהן מסי הארנונה הם היקרים ביותר, או הזולים ביותר, הן למגורים והן לעסקים. על פי הממצאים, קרית מוצקין (46.1 שקל למ"ר) נמצאת במקום ה-16 בישראל בגובה הארנונה הנגבית למגורים, קרית ביאליק במקום ה-17 עם 45.7 שקל למ"ר. תל אביב למשל נמצאת רק במקום ה-22 ברשימה זו – עם 42.1 שקל למ"ר.

עוד עולה מהרשימה כי קרית ים במקום ה-24 עם 41.2 שקל למ"ר וקרית אתא במקום ה-28 עם 39.5 שקל למ"ר. חיפה נמצאת במקום ה-3 בישראל ברשימת יוקר הארנונה למגורים עם 58 שקל למ"ר.

את המחקר ביססה BDI על נתוני הארנונה של שנת 2011, שכן לדברי החברה נתוני 2012 לא היו זמינים עבור כל הרשויות.

קרית ים – הכי יקרה לעסקים

בדירוג גובה הארנונה הנגבית לעסקים קרית ים היא היקרה ביותר בקריות עם 147.2 שקל למ"ר, במקום השני קרית אתא עם 145.8 שקל למ"ר, קרית ביאליק עם 132.4 שקל למ"ר, קרית מוצקין 123 שקל למ"ר והזולה ביותר היא חיפה עם 75 שקל למ"ר.

"התושבים הם לקוחות שבויים"

לדברי תהילה ינאי, מנכ"ל משותף בחברת המידע העסקי BDI, "בכל הנוגע לארנונה התושבים הם בעצם 'לקוחות שבויים' כיוון שמעבר ממקום יישוב אחד לשני אינו הליך קל. כמו כן, קיים הרצון של ראשי רשויות רבים למשוך אוכלוסיות חזקות ולדחוק אוכלוסיות חלשות החוצה, כשמס הארנונה הוא דרך אחת שניתן לעשות זאת. השוט היחידי, אך המשמעותי, שעומד לרשות התושבים שביכולתו לאזן את המגמות האלו הוא יום הבחירות לרשויות המקומיות. עם זאת, חשוב שגם התושבים יבינו שצמצום חריף של גביית הארנונה ישפיע לרעה על רמת השירותים שהם מקבלים, ויאזנו בין השיקולים של עלות לעומת תועלת".

חיים צורי, ראש עיריית קרית מוצקין

הארנונה למגורים הגבוהה ביותר בקריות נגבית בקרית מוצקין. חיים צורי, ראש עיריית קרית מוצקין

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל