27 באוגוסט 2013

ברקע תקיפה אפשרית בסוריה: רועננו נהלי החירום בחיפה


בעיריית חיפה הנחו לרענן נהלים באם יוכרז חירום או במקרה של מתקפה על צפון הארץ * בינתיים נמשכת נהירת האזרחים לתחנות חלוקת ערכות המגן * עם זאת, נכון להיום ל-40% מהציבור אין ערכות מגן, בשל עניינים תקציביים
מאת: אבי דוד

ראש עיריית חיפה, יונה יהב (צילום: צבי רוגר)

רענון נהלים. ראש עיריית חיפה, יונה יהב (צילום: צבי רוגר)

ברקע המתיחות הגוברת בצפון, הבוקר העריכו גורמי ביטחון כי תקיפה של ארצות הברית בסוריה תתבצע בימים הקרובים ובעיריית חיפה הנחו לרענן נהלים באם יוכרז חירום או במקרה של מתקפה על צפון הארץ. מהעירייה נמסר כי מדובר בצורך להגביר את כוננות החמ"ל העירוני החדש והיערכות העירייה לחירום. ראש העיר יונה יהב: "הניסיון אותו צברנו במלחמת לבנון השנייה מלמד כי העירייה היא הגוף אליו פונים תושבים בשעת חירום ובהתאם לכך עלינו להיערך. על מנת לעמוד באתגרים עמם אנו עשויים להתמודד הקמנו בין היתר חמ"ל חדש שיאפשר לכוחות הביטחון לפעול גם בתנאים קיצוניים".

"החמ"ל החדש אותו חנכנו לפני חודשים ספורים בלבד הוא חלק מהתייחסותה המאוד רצינית של עיריית חיפה למקרה של משבר שיחייב המשך פעילות העירייה בחירום, שהיא הגורם היחיד המטפל באוכלוסיית העיר כפי שהוכח במלחמת לבנון השנייה. עיריית חיפה מבזרת את הכנותיה למשבר גם באימון בלתי פוסק של כל הדרגים והודות לכך זוכה העירייה לציונים הגבוהים ביותר בכל תרגיל בו אנו משתתפים".

עוד נמסר כי חמ"ל המבצעים של עיריית חיפה הותאם לצרכים העתידיים בהיבטי המיגון והתאמה לתרחישים שהוגדרו ע"י פיקוד העורף. המקום שנבחר תוכנן מהמסד באופן ייעודי לרבות כל המערכות שיותקנו בו ויאפשר ניהול משבר בכל תרחיש חירום שייכפה.

המנ"מ החדש שוכן במבנה תת-קרקעי ועומד בכל התקנים המחמירים לרבות תקיפה בנשק לא קונבנציונלי. מותקנות בו מערכות מיזוג אוויר וסינון העמידות גם בפני חומרי לחימה כימיים. בימים אלה מותקנות מערכות תיקשורת מתקדמות של תיקשורת קווית ועל-קווית, אינטרנטית ולוויינית. מערות מחשוב הנחשבות כ"המילה האחרונה".

לאור המתיחות הגוברת בצפון הנחה יהב על העלאת רמת הכוננות בחמ"ל תוך ביצוע הפעולות הבאות:

– שיחת עדכון עם פקע"ר, מד"א, כב"א ומשטרה.
– סבב טלפונים למפעלים הפטרו כימיים להגברת המוכנות והמיגון.
– ריענון נוהל פתיחת מקלטים ציבוריים (שרק לאחרונה זכו בפרס 5 כוכבים).
– ריענון מחסנים, ימ"ח וציוד.
– הצמדת רכבי ביטחון לקב"טים.
– הכנת מרכז ניהול המשברים והתקשורת לפתיחת מכלולים נוספים.
– הגברת המוכנות לחירום במערכת החינוך כגון רענון מרכזי למרכזי קליטה, בתי תלמיד, תנועות נוער וחוגים. ריתוק מערכת הביטחון בעירייה.

התושבים נוהרים לתחנות ערכות המגן

בחדשות 2 דווח כי בימים האחרונים בחברת דואר ישראל מציינים שכמות גדולה של אזרחים הגיעו לאסוף ערכות מגן, בשל החשש ממתקפה כימית מסוריה. עם זאת, נכון להיום ל-40% מהציבור בישראל אין ערכות מגן, בשל עניינים תקציביים. גם היום נמשכה הנהירה לתחנות ערכות המגן ברחבי הארץ, ושיחות רבות התקבלו במוקד פיקוד העורף ובמוקד לחלוקת ערכות מגן של הדואר.

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל