4 בנובמבר 2013

להם מותר: מעשנים חופשי בנשף של משטרת ישראל


מאת יבגני זרובינסקי

בישראל מתים מדי שנה ממחלות הקשורות לעישון עשרת אלפים בני אדם * כנסת ישראל טרחה בשנים האחרונות לא מעט על סידרת חוקים ותקנות, שיקלו את חייהם של הלא-מעשנים, לפחות במקומות הציבוריים ולאחרונה משרד הבריאות אף הורה על הגברת האכיפה במלחמה בעישון הציבורי * אז איך ייתכן שדווקא בנשף רשמי של משטרת זבולון באולמי הנסיכה תועדו חלק מהנוכחים כשהם מעשנים באין מפריע?
יבגני זרובינסקי

אופן אכיפת החוק נגד עישון במקומות ציבוריים מנוסח בבהירות. המעשן, ובעל העסק שבתחומיו אותר המעשן, חשופים לקנס כספי, שאמור להרתיע ולמנוע הישנות מקרים דומים בעתיד. הקנס למעשן במקום ציבורי עומד על 1,000 שקלים, ואילו על הבעלים יוטל קנס גבוה בהרבה של 5,000 שקלים בשל אי מניעת העישון.

אמש (ראשון) התקיים הנשף השנתי של תחנת משטרת זבולון באולמי הנסיכה בחוצות המפרץ אליו הוזמנו שוטרי התחנה, בני זוגם, מתנדבים ופנסיונרים של המשטרה. מפקד התחנה, נצ"מ אילן סרדל, נכח באירוע ואף חילק שי לפורשים הטריים.

מתמונות שהגיעו לידי 'קריות באינטרנט' עולה כי דווקא באירוע רשמי של הארגון שאחראי על אכיפת חוקי מדינת ישראל, חלק מהנוכחים שמו פס על החוק ועישנו באין מפריע סמוך לשולחנות ובתוך האולם.

עו"ד פיני פישלר, חבר הפורום הפלילי ויו"ר ועדת המשטרה של לשכת עורכי הדין, אמר ל'קריות באינטרנט': "מדובר בהפקרות, היעדר דוגמא אישית וכמובן הפרת חוק לכאורה. מה שמותר למלך אסור על העבד? התנהלות כזו ראויה לגינוי".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מדובר באירוע סגור לשוטרים ואזרחים. כלל הציבור המעשן יצא את תחומי האולם ועישן בפינת עישון המיועדת לכך. מהצילום לא ניתן להבחין האם מדובר בשוטרים או אזרחים והנושא ייבדק על ידי פיקוד התחנה".

איפה הדוגמא האישית? אחד הנוכחים באירוע עם סיגריה דלוקה בידו

איפה הדוגמא האישית? אחד הנוכחים באירוע עם סיגריה דלוקה בידו

מחיר העישון: 10,000 קורבנות בשנה

על פי ההערכות והנתונים שיוצגו לשרים בישיבה, בישראל מתים מדי שנה ממחלות הקשורות לעישון עשרת אלפים בני אדם, מהם כ-9000 מעישון אקטיבי ועוד כאלף מחשיפה לעישון כפוי. יותר מתאונות דרכים (360 מקרי מוות בשנה) או מהתאבדויות (כ -500 מקרים בשנה).

עלות מחלות הקשורות לעישון על מערכת הבריאות מוערכת בכ-1.75 מיליארד שקל. לא כולל עלויות הנגרמות מאובדן ימי עבודה, נכות, אובדן כושר עבודה ותמותה מקודמת. ממחקרים עולה כי עישון מתמשך מוריד את תוחלת החיים ב-10 עד 15 שנה בממוצע והוא גורם לסרטן, מחלות ריאה, מחלות לב וכלי דם.

מפקד תחנת זבולון, נצ"מ אילן סרדל, נואם באירוע

מפקד תחנת זבולון, נצ"מ אילן סרדל, נואם באירוע

"ייבדק על ידי פיקוד התחנה". אורח נוסף באירוע

"ייבדק על ידי פיקוד התחנה". שוטר או אזרח? אורח נוסף באירוע

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל