21 בנובמבר 2013

אי ידיעת הגיל אינה פוטרת מעונש


זמרים, אמנים ואישי ציבור – אתם ובמיוחד אתם, צריכים לעשות מאמצים סבירים וכנים לברר את גילן של הנשים/נערות איתן אתם ביחסים
מאת: עו"ד דב הירש

אייל גולן (ארכיון)

עשה מאמצים לברר את גיל הנערות? אייל גולן (ארכיון)

ברקע הסערה שמתחוללת בשבוע האחרון סביב "הזמר המפורסם", אם תרצו, "הזמר המפוקסל", והיום כבר מותר לומר, אייל גולן, הפך הציבור בעל כורחו לפרשן משפטי. כל אחד מנסה לנתח את המצב שאליו נקלע אותו ידוען וממש לא בטוח כי הרוב אכן יודע את לשון החוק, לכן חשוב לעשות סדר בדברים.

אדם המקיים יחסי מין עם קטינה איננו יכול להתחמק מעונש בטענה שלא ידע את גילה האמיתי. על כל אדם חלה חובה לברר את גיל הנערה לפני קיום יחסי מין, ואסור לו להיות אדיש או לעצום עיניים בפני האפשרות שמדובר בקטינה.

כן, כמה שזה נשמע מופרך, אולי אפילו לא ממש מציאותי, זו האמת. חוק העונשין קובע איסור על קיום יחסי מין (בעילה ומעשה סדום) עם קטינים. גם כשהקטינים נתנו הסכמתם לכך, מה שמכונה בפי כל: "בעילה בהסכמה". החוק מאד ברור בנושא וקובע עונשים הנעים מ-5 עד 20 שנות מאסר. זכור לי מקרה אחד בו בית המשפט העליון דן בעניינו של אדם שביצע מעשה סדום בקטינה בת 17 שנים ו-9 חודשים. הנאשם טען להגנתו שלא ידע את גילה האמיתי של הנערה וסבר שהיא בגירה משום שסיפרה לו שהיא סיימה את לימודיה ועומדת בפני גיוס לצה"ל. השופטים שדנו במקרה, קבעו חד משמעית כי אי ידיעת הגיל אינה פוטרת מעונש והוסיפו כי על הנאשם חלה חובה להתעניין בגילה של הנערה ולעשות מאמצים סבירים וכנים לברר את גילה האמיתי. בסופו של משפט הוא הורשע.

רק במקום בו, לדוגמה, הנאשם התעניין בגילה של הנערה וזו הציגה בפניו תעודת זהות מזויפת, תעמוד לו הגנה של טעות במצב דברים ותיחסך ממנו הרשעה בדין. כאמור, רק בקיומה של סיטואציה האחרונה אותה ציינתי, אם וכאשר יוחלט כלל על הגשת כתב אישום נגד גולן, הוא יוכל לצאת זכאי. כרגע, וגם את זה חשוב להדגיש, החקירה רק בראשיתה.

* עו"ד דב הירש הינו מומחה למשפט פלילי, דיני משפחה ומקרקעין

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל