10 בדצמבר 2013

פניקס תיקונים > מזגנים בחיפה > מזגנים בקריות > מכונות כביסה בחיפה > מכונות כביסה > מקררים בקריות > מקררים בחיפה

גביית התשלום במטרונית עוכבה בגלל חתימה


פארסה בהתנהלות משרד התחבורה: מה הסיבה שבגללה לא גבו תשלום מהנוסעים, ומה התקלות הצפויות למשתמשי המטרונית

מטרונית (ארכיון)

מטרונית (ארכיון)

ב-6 בדצמבר אמורה הייתה להתחיל גביית התשלום מנוסעי המטרונית, שלושה קווי אוטובוסים רבי-קיבולת של חברת דן בצפון, הנעים בחיפה ובקריות. אלא שבניגוד לתכנון נדחה התשלום, וב"הודעת הבהרה" כביכול, שנמסרה בשבוע שעבר מטעם משרד התחבורה, נאמר כי "מערך הכרטוס יחל לפעול ממחר אנו מאפשרים לציבור להתנסות במערכת במשך מספר ימים. אכיפת התשלום במטרונית תחל במהלך השבוע הבא".

שמועות רצו באשר לפשר העיכוב, שהונחת על המפעילים השונים של המטרונית. אחת מהן דיברה על בעיות בסיבי התקשורת, אחרת על תקלות במכונות הכרטוס. אולם לעיתונאי News1, עידן יוסף, נודע כי הסיבה האמיתית לעיכוב, עליה לא דיווח משרד התחבורה, היא שאיש במשרד התחבורה לא הגיש לשר התחבורה או למנכ"ל משרדו את צו הפיקוח על המחירים על-מנת שיחתום עליו. בהיעדר חתימה שכזו לא ניתן מבחינה חוקית לגבות תשלום מהנוסעים.

משכך, 160 הדיילים המועסקים מאז יום שישי האחרון בשירות משרד התחבורה, במקום לבצע את העבודה אותה היו אמורים לעשות – להדריך את הנוסעים איך לתקף את הכרטיסים, פונים אליהם ומבקשים מהם את ההפך – שלא לתקף את כרטיסיהם כדי שלא יחויבו סתם.

לאחר שבמשרד התחבורה גילו את הטעות הגדולה שעשו, הצו נחתם ומרגע שיפורסם ברשומות (אולי כבר היום [ג']) ניתן יהיה לגבות תשלום.

אולם בדיקת News1 מעלה כי מערכת הכרטוס של המטרונית אינה ערוכה כנדרש לקליטת נוסעים, וסובלת מתקלות שבגינן עלולה המטרונית לחטוף שורה של תביעות משפטיות מצד נוסעים.

הנה כמה מן התקלות שהתגלו:

– מערכת הכרטוס של המטרונית אינה מכבדת נסיעות המשך/מעבר בתוך חיפה. נכון להיום יכולים הנוסעים באגד לעשות שימוש בנסיעת המשך בין מרכזית המפרץ למרכזית חוף הכרמל, כאשר הנוסע משלם רק עבור הנסיעה הבין-עירונית ונפטר מתשלום עבור הנסיעה העירונית. אולם הנסיעה במטרונית מחייבת אותו בתשלום מיותר נוסף;

– מערכת הכרטוס של המטרונית אינה מכבדת נסיעות המשך/מעבר בקריות. נוסעים העושים שימוש בקוד 1 של אגד נאלצים לשלם שוב עבור נסיעה במטרונית.

– בחלק מן המקטעים, נסיעת המטרונית איטית מאשר קווי אגד. כך למשל סובלים נוסעי קו 103 של אגד שבוטל מנסיעה איטית יותר בקו 1 של המטרונית. קווים 123 ו-136 של אגד נוסעים מהר יותר מהמטרונית בקטע שבין צומת קריית אתא למרכזית המפרץ. יש לכך כמה סיבות: מהירות נסיעה איטית יותר, חוסר עדיפות ברמזורים כפי שהובטח, עצירה בכל תחנה גם בכזו שלא עולים בה נוסעים והפרש מופע ירוק ברמזור התוקע את המטרוניות ברמזורים אדומים.

– מערכת הכירטוס מנפיקה כרטיסים לנסיעות בינעירוניות שמחירם עשרות שקלים בסכומים של 0 ש"ח, ונותנת פתח למי שמבקש לגנוב מאגד.

– המערכת אינה קוראת חוזים (כרטיסיות) המיועדים לעוורים.

משרד התחבורה טרם השיב לשאלת News1 בעניין צו הפיקוח על המחירים.

* מתוך אתר news1.co.il

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל