4 ביולי 2017

דירוג המפעלים המסוכנים לציבור: בתי הזיקוק בראש


דירוג המפעלים המסוכנים לציבור: בתי הזיקוק בראש

המשרד להגנת הסביבה חושף את "הרשימה האדומה" של המפעלים הכי מסוכנים לסביבה ולציבור – פולטים מזהמים ומפרים חוקים

בתי הזיקוק בחיפה הם החברה המסוכנת ביותר לסביבה בישראל – כך עולה ממדד ההשפעה החברתית השנתי המתפרסם היום (שלישי). בחדשות 2 דווח כי אחרי בזן מופיעים ברשימה המפוקפקת גם בית הזיקוק באשדוד, גדיב תעשיות פטרוכימיה, כרמל אולפינים, רותם אמפרט נגב, נייר חדרה, אדמה אגן, מפעלי ים המלח, תחנת הכוח רוטנברג ומגנזיום ים המלח.

בשישה מתוך עשרת המפעלים המזהמים ביותר חלה הפחתה של הפליטות לאוויר, אולם דווקא בבתי הזיקוק נרשמה עליה של 27% בניקוד לעומת השנה שעברה בשל הפרות בפיקוח ובאכיפה. גם בשתי החברות הנוספות בעשירייה מבית בזן, גדיב וכרמל אולפינים, נרשמו עליות חדות (100% ו-48% בהתאמה) בשל הפרות דומות.

עוד דווח בחדשות2 כי השיפור הגדול ביותר השנה נרשם במפעל פז שמנים וכימיקלים בחיפה, שהרשים עם ירידה של 58% בניקוד וירד ממקום 12 ברשימת המזהמים למקום ה-47. בתחום הדלק המצטיינת היא סונול, שתוך שנתיים ירדה ב-90% בניקוד.

המדד מקיף יותר מ-40 חברות, כ-100 מפעלים וכאלף תחנות דלק, כשהוא בוחן את הסיכון הסביבתי של כל אחד ואחת מהם. המדד משלב בין מספר מרכיבים: ההשפעה הסביבתית של החברה, כלומר על כמה נפלטים חומרים מזהמים מהמפעל לסביבה והיקף השימוש בחומרים מסוכנים, כמו גם קרבתו לאוכלוסיה ולמקורות מים; פיקוח ואכיפה, דהיינו כמות ההפרות שנמצאו במסגרת פיקוח ואכיפת המשרד להגנת הסביבה; וניהול סביבתי, שמעניק ניקוד חיובי על פעילות עצמאית לשיפור הביצועים הסביבתיים.

בצילום: שריפה בבתי הזיקוק (ארכיון)

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל