18 במרץ 2012

איך מונה בעל אתר חדשות מקומי לדובר העירייה?


תחקיר "זמן קריות": בועז גולן הוא בעלי אתר חדשות, המסקר בין היתר את ענייני העיריות בקריות. כל זה לא מנע מראשי העיריות קרית מוצקין (עד לקיץ האחרון) וקרית ביאליק (מעכשיו) להעסיק אותו גם כאחראי על יחסי הציבור שלהם. אגודת העיתונאים ועמותת אומ"ץ כבר הכריזו: לא נוותר. גולן בתגובה: לא מתייחס לספקולציות
אליענה שפר ואורית פרץ-ארי, עיתון "זמן קריות"

בשבוע שעבר מונה בועז גולן לתפקיד עוזר ראש עיריית קרית ביאליק לענייני קשר עם הציבור, תקשורת ותקשוב. תפקיד זה דומה בעיקרון לתפקיד הדובר שבו כיהן עד לפני כשנה בעיריית קריית מוצקין, במשך כחמש שנים.

בואו להיות חברים של 'קריות באינטרנט' גם בפייסבוק

לכאורה, אין בכך חדשה מרעישה, אז למה תנועת אומ"ץ (אזרחים למען מנהל תקין וצדק חברתי ומשפטי) החליטה להעביר את הנושא לטיפולו של מבקר המדינה? מדוע יוסי בר מוחא, יו"ר אגודת העיתונאים, חושב שמדובר בבעיה אתית חמורה?

שער עיתון זמן קריות בשישי האחרון

איך קורה שראש עיריית קרית ביאליק אלי דוקורסקי שוב מכריז על מינוי שעולים ממנו תהיות וסימני שאלה כבדים? כל זאת זמן קצר אחרי סאגת מינויו של ירון מזוז לסגן רביעי, בניגוד לתקנון העירייות ולהוראות משרד הפנים. אגב, את מזוז נאלץ דוקורסקי להדיח לפני כמה שבועות, לאחר שמשרד הפנים הבהיר כי המינוי לא חוקי. דוקורסקי התקפל, והודיע למזוז שהוא לא סגנו.

אז מיהו אותו בועז גולן, ולמה רבים, ובראשם אלי דוקורסקי, ניסו להניא את "זמן קריות" מלטפל בנושא?

בועז גולן, העובדות

עם תחילת התחקיר לשם הכנת הכתבה, בועז גולן טרח להרים אלינו טלפון ולהזהיר: "כדאי לכם מאוד לדבוק בעובדות".

אז בבקשה, לפי בקשת הקורא בועז גולן, הנה כמה עובדות:

1. גולן הוא הבעלים, זה כמה שנים, של אתר האינטרנט "0404". באתר מתפרסמות ידיעות על כל מה שמתרחש באזור, בין היתר ידיעות מוניציפאליות הנוגעות לכל עירייה בקריות. כך למשל, בעודו מכהן כדובר עיריית קירית מוצקין, הוא עצמו פרסם באתר שבבעלותו ידיעות על קירית מוצקין, ידיעות שלא פעם הוא עצמו הוציא כקומוניקט של העירייה. אפשר לנחש מה היה אופי הידיעות. לא נשקפה בהן סכנה למעמדה של התכנית "המקור".

2. כאמור, בזמן שגולן החזיק באתר הנוגע לענייני הקריות, הוא שימש כדובר עירייה שבין היתר זכתה לכיסוי באתר זה. ניגוד עניינים? תשפטו אתם בהמשך.

3. גולן הוא מבעלי אתר הספורט "ספורט ליין", המכסה את ענייני הספורט באזור, ובין היתר נכתבו בו כתבות על הפועל חיפה.

4. מאז הקיץ האחרון, גולן, שבבעלותו אתר חדשות ספורט, מכהן כסמנכ"ל הפועל חיפה בכדורגל – קבוצה שמסוקרת באותו אתר. אגב, בהמשך נביא סיפור שגולן דאג להעלות לאותו אתר, שמתאר את פועלו כסמנכ"ל הפועל חיפה.

5. גולן הוא אחד מאנשי התקשורת החזקים, המוכרים והמוכשרים שצמחו באזור. על כך אין עוררין, גם מצד מי שמבקר את התנהלותו.

6. גולן מדברר גם את זק"א ו"איחוד הצלה", תפקיד שאותו הוא מבצע בהתנדבות.

טלפון מדוקורסקי

דוקורסקי

אז איך יתכן שאדם שמחזיק אתר אינטרנט העוסק בענייני הקריות, שולח לאתר של עצמו קומוניקטים של דברור מהעירייה בה הוא עובד, מבלי שמישהו יקום ויזעק על ניגוד אינטרסים ברור? איך קורה שעובד עירייה, שאמור לעבוד רק בעירייה, מחזיק בבעלותו אתרים ועוסק בדברים אחרים במקביל?

אחרי שאלי דוקורסקי החליט למנות את גולן לעוזרו ולראש מערך התקשור בעירייה, גולן, לפי דברי בעלי הפועל חיפה יואב כץ, מציע להמשיך לכהן כסמנכ"ל הקבוצה במשרה חלקית. לדברי כץ, הצעה זאת נדחתה מיד על הסף. גולן הסביר באותו מעמד כי עד ארבע אחר הצהריים הוא יעבוד בעירייה, ולאחר מכן יעבוד עבור הקבוצה.

בשיחה שיזם אתנו ראש העירייה אלי דוקורסקי ביום שלישי האחרון, הוא הכריז כי "באחד במאי, עם כניסתו לתפקיד של גולן, הוא לא יעסוק בדבר מחוץ לעירייה". אולם כשביקשנו לדעת אם דוקורסקי דרש מגולן למכור את האתרים שבבעלותו, ראש העירייה התחמק מתשובה.

תגובה דומה מגיעה גם מכיוון עוזרו של דוקורסקי, ליאור טראגן, שתחילה הבהיר כי גולן לא ביקש מכץ להמשיך בעבודתו בהפועל חיפה במקביל לתפקידו בעירייה, ודקה אחר כך טען: "אולי הוא התכוון משרה חלקית עד הראשון במאי?".

בשיחה שניהלה מערכת "זמן קריות" עם דוקורסקי וטראגן, התעקשנו ודרשנו כי יוצג בפנינו החוזה של גולן, שבו הוא מחויב למכור את האתרים שברשותו עד לאחד במאי. נאמר לנו כי החוזה ישלח

כראיה, אולם עד להעלאת הכתבה לא נמצא כל חוזה שכזה.

פעלתן או חלטוריסט?

ס', איש תקשורת מקומי, מנסה להסביר את תופעת בועז גולן: "השילוב הזה הוא באמת דבר שיכול לקרות רק בהתנהלות השכונתית שישנה בקריות. אבל אין מה לעשות – בועז הוא אדם פעלתן, הוא מזיז דברים. בגלל האופי הזה הוא מקבל הצעות עבודה בהתאם והוא בהחלט האיש המתאים לתפקיד. דוקורסקי עשה בחכמה שהוא לקח אותו, אמנם נדמה שהמקום שלו כראש עיר בטוח אבל יש כוחות חדשים שנכנסים ומקבלים מינוף מאנשים משפיעים שעלולים להוות סיכון למעמד שלו. הוא הבין את זה ולכן הוא לקח את בועז. בועז ייתן לו מה שהוא צריך מבחינת חשיפה תקשורתית, הוא איש שעושה ומבין את המטריה".

ש', שעבד בתקשורת המקומית שנים רבות ומכיר היטב את גולן, מביא תובנות שונות: "בועז, לדעתי האישית, הוא מסוג האנשים שמוציאים שם רע לחלטורה. הוא עושה מיליון דברים באופן מאד שטחי ומאד לא רציני, אבל אלה דברים שיש להם איזה ערך בביצה הקרייתית. מעבר לזה, אין להם שום רלוונטיות ושום משמעות.

"אחד הדברים הכי מגוחכים היו כשגלעד שליט חזר הוא עדכן און ליין: 'עכשיו גלעד מתחבק עם ההורים שלו….עכשיו הוא עושה ככה'. הוא תמיד מנסה להראות כאילו הוא בעניינים, כאילו הוא מעודכן. גם עכשיו בהפגזות בדרום הוא כל הזמן מעדכן. הוא עיתונאי קיריתי שמחלטר בעוד דברים, בוחש בעוד דברים".

וזה מה שמביא אותו לתפקידים בעלי השפעה?
"תלוי למה קוראים 'בעלי השפעה'. זה שהוא עבד לצידו של צורי? כן, אז זה נכון בקריות, בחלקת האלוהים הקטנה שלו. עכשיו הוא נפל על עוד מישהו שמוכן לעבוד איתו, אז בסדר. איכשהו בביצה הקרייתית הוא מצליח להגיע למקומות של השפעה. אבל בעיני גם זו לא השפעה ממשית. גם מהעשייה בקרית מוצקין לא התרשמתי במיוחד, כמי שהיה חלק מהתקשורת המקומית".

וניגוד האינטרסים לכאורה בין תפקידיו?
"האמת, שעם כל הבעייתיות אני לא יודע מי בכלל קורא באתרים שלו, למרות שהוא מתהדר בנתוני גלישה גבוהים. הוא לא איזה איש מקצוע רציני שעשה שינוי אמיתי בשטח.

"בקריות הוא שוחה כמו דג במים. תוציאי אותו מהקריות והוא טובע, אין לו שום משמעות. אותי הוא אף פעם לא הרשים ביכולות שלו, בהתמצאות שלו, גם בעבודה העיתונאית שלו. מצד אחד הוא מסקר ומצד שני הוא מזין את החומר. בוא נראה אם תהיה באתרים שלו מילה רעה נגד דוקורסקי. אני לא בטוח, אבל אני לא זוכר איזה קו ביקורתי הוא ניהל בזמנו מול צורי. זה הכל בדיחה".

אז מה מניע אותו?
"מעניין אותו להיות מקושר ולהיות בעמדה של כוח. בעיני זה מגוחך. הנה סתם בשביל הספורט אני נכנס עכשיו לאתר שלו, 'אתר החדשות המוביל בכל איזור חיפה והקריות', והנה מה אני רואה? 'יוזמה ברוכה של ראש עירית קרית ביאליק…' למה אין גילוי נאות שבעלי האתר מונה לעוזרו האישי של מר דוקורסקי? למה זה לא מופיע? זאת עיתונות? זאת בושה".

אגב, גולן מעוניין לתבוע עיתונאי מאחד האתרים בטענה להוצאת לשון הרע, לאחר שלדבריו האשים אותו ברכש לא מוצלח בהפועל חיפה. גולן, שפרסם כתבה על אותה תביעה ב"ספורט ליין" (ולמעשה, כתב על עצמו) טרח לכתוב בסופה, כגילוי נאות, כי הוא סמנכ"ל הפועל חיפה.

איפה האתיקה?
יוסי בר מוחא, מנכ"ל אגודת העיתונאים, לא מכיר את גולן באופן אישי, אבל ההתרשמות שלו מהמצב ברורה: "ברור שיש כאן ניגוד עניינים. זה דבר שמבחינה אתית לא יכול לקרות. אבל מדובר באתר פרטי שלו כך שהוא עושה מה שהוא רוצה. זה נושא שצריך להיות מטופל במועצת העיתונות, שעוסקת בדיוק בדברים הללו ושופטת עיתונאים שבין השאר מנצלים את מעמדם בצורה זו או אחרת.

"כמובן שקודם כל מישהו שיש לו עניין צריך להגיש תלונה, המועצה תחליט אם להעלות את זה לסדר היום ואז הנושא יידון ויטופל. קשה מאד לאכוף את הדברים האלו, בייחוד כאשר מדובר באתרים פרטיים".

דובדבני

מי שחושב שגם זה לא יעזור הוא ניר דובדבני, חבר מועצת קריית מוצקין, שטוען כי מדובר בסימפטום של תופעה נרחבת הרבה יותר: "אני חושב שהבעיה היא לא בבועז גולן. ברמה האישית הוא איש מקצועי. אני חושב שהעבודה שלו במערך הדוברות של קריית מוצקין הייתה טובה. הוא עושה את מה שהוא עושה פשוט כי הוא יכול, כי המערכת מסביבו מאפשרת. למה אלי דוקורסקי מרשה לעצמו? כי הוא יכול. למה בועז גולן עושה את זה? כי הוא יכול. זה הכל.

"הם עוטפים את זה גם בתמיכה משפטית וחוקים, הם יכולים. בטוח יש איזה חוות דעת מקצועית או משפטית שמגבה. לא בועז הוא הבעיה אלא המדינה החולה שמאפשרת דברים כאלו".

מי צריך לטפל בנגעים הללו?
"אני מתריע לא מהיום על הדברים האלו, על ההתנהלות הלא הגיונית הזו. וממשרד מבקר המדינה, כלום. משרד הפנים כלום. הממונה על המחוז – כלום. למה שדברים כאלו לא יקרו?"

"ברמה האישית אני לא חבר שלו ולא כלום. אני חושב שהוא היה דובר טוב ומקצועי. את זה אי אפשר לקחת ממנו. אני יודע על בשרי, ועיתונאים באזור הרגישו איך הוא נלחם על כל כתבה ומנסה ליירט דברים שחשובים לו. הוא נלחם בחירוף נפש ועשה את התפקיד שלו בצורה הטובה ביותר, אבל זה לא משנה את העובדה שזה לא הגיוני מה שקורה פה בקריות. אף אחד לא יכול לתקן אותי ולשכנע אותי שיש הבדל בין אתיקה לטוהר מידות. פה, באופן כללי, הגבולות היטשטשו. אנשים מתבלבלים ומאפשרים לדברים כאלו להיעשות. למה לא, אם המדינה מאפשרת?"

"בועז גולן הוא סימפטום, הוא החוליה הכי קטנה בשרשרת פה. הוא עושה עבודה טובה. אני בטוח שגם אצל דוקורסקי הוא יעשה את אותו דבר. כמות הכתבות שהוא ניסה ליירט לי היא אדירה, הוא עושה את עבודתו נאמנה ותמיד הערכתי אותו על זה. זה שיש לו גם אתר, זה כי מאפשרים לו וגם מפרסמים אצלו. המזל שלהם שהכל קטן פה ולא מעניין את העיתונות הארצית, אחרת כבר היו נכנסים בהם".

סדר לי משרה חלקית

והנה כמה גילויים לראש עיריית קרית ביאליק – דוקורסקי, ולעוזרו טראגן, שהתעקשו נכון ליום שלישי האחרון, שגולן ישמש רק בתפקידו בעירייה. הגילויים מגיעים מפיו של לא אחר מאשר יואב כץ, בעליה של הפועל חיפה, הקבוצה בה גולן משמש כסמנכ"ל.

כץ, מעסיקו הנוכחי, לא לקח קשה את הכובע הכפול: "לא הפריע לי שיש לו עבודה נוספת. זה נכון שהאתר מסקר גם את הקבוצה, אבל כל זמן שהוא עושה את זה באובייקטיביות זה לא הפריע לי".

וקיבלת את הרושם שהוא עושה את זה באובייקטיביות?
"לא קיבלתי את הרושם שהוא עושה את זה לא באובייקטיביות, בוא נגיד ככה. אבל האמת שבגלל שאני גר בארצות הברית אני לא כל כך עוקב אחרי אתרי ספורט בארץ. אף אחד אף פעם לא הפנה את תשומת ליבי לכך שיש שם דברים שחורגים מהטעם הטוב, לא ידעתי שיש לו גם אתר שמסקר את הקריות, את זה הוא לא אמר לי".

אתם נפרדים רק אחרי עונה אחת, יש סיבה מסוימת?
"לכל אדם יש את האג'נדה שלו. הוא אמר לי שהוא מעוניין להמשיך ולעבוד בקבוצה במשרה חלקית ולהישאר איתנו גם הלאה. הוא אמר שנניח שהוא יסיים את העבודה שלו בארבע אז הוא יכול לעבוד אחרי זה הלאה בקבוצה אבל אני לא כל כך מאמין במשרה חלקית, אני מאמין שצריך להיות במשרה מלאה. אבל לכל אדם יש את האג'נדה שלו. הוא רוצה בגיל מסוים כבר להיות עם משרה קבועה, אני חושב שהבטיחו לו שם חוזה לחמש שנים, כך הוא אמר לי. אני חושב שזה מה שהכריע את הכף לטובתם. זו רק ספקולציה מצידי".

תרשמו: אחד במאי

בועז גולן מסר בתגובה: "כאדם פרטי, הנושאים המובאים בכתבתכם, אינם אלא ספקולציות ולא יותר מכך ואין לי שום צורך או כוונה לעסוק בהם. ביום שאחל בעבודתי בעיריית קרית ביאליק, אהיה כפוף להוראות החוק ואפעל בדיוק על פי הנהלים וההנחיות, כפי שפעלתי בעבר, כאשר עבדתי במשרה במסגרת ציבורית.

"לאחרונה הודעתי לנשיא הפועל חיפה, יואב כץ, כי החלטתי לסיים את תפקידי במאי הקרוב, ולמרות בקשתו שאבדוק אפשרות להמשיך במועדון, הודעתי לו כי אין בכוונתי לעשות זאת. כל ראשי יהיה נתון אך ורק בקריית ביאליק ובמטרות של ראש העיר אלי דוקורסקי לפעול למען רווחת תושבי העיר ושגשוגה של הקריה, אשר בשלוש השנים האחרונות התפתחה והתקדמה בצורה בלתי רגילה.

"בשבוע שעבר אף נפגשתי עם אדם המועמד להחליף אותי בתפקידי כסמנכ"ל הפועל חיפה – דבר המבהיר שוב כי החלטתי זה מכבר שלא לעסוק יותר בענייני המועדון. הודעה בדבר סיום תפקידי בהפועל חיפה הועברה גם להתאחדות לכדורגל ולכל בעלי העניין".

מעיריית קירית ביאליק נמסר בתגובה: "עם כניסתו לתפקיד עוזר ראש העיר ב-1 במאי עיסוקו היחיד של בועז גולן יהיה עבודתו בעירייה. הדבר קבוע בהסכם העסקתו, כולל חתימה על הסדר מניעת ניגוד עניינים".

מתנועת אומ"ץ נמסר: "תנועת אומ"ץ רואה בחומרה רבה מינוי של אדם שהינו בעל אתר חדשות פרטי בקריות לתפקיד יועץ ראש עיריית קריית ביאליק לתקשורת ולתקשוב. אומ"ץ מתכוונת לפנות אל משרד מבקר המדינה על מנת שייתן דעתו על תופעה פסולה זו".

לאחר פנייה ראשונה למשרד הפנים, נמסרה תגובה ראשונית: "משרד הפנים לא מעורב במינויים אלו, על הרשות המקומית לפעול לפי החוק ובין היתר לפי הנחיות חוזר. בעניין ניגוד עניינים, יועץ משפטי של הרשות המקומית נדרש לבחון העניין ולתת חוות דעתו ביחס למינוי". תגובה נוספת של משרד הפנים לא התקבלה עד כה.

עיריית קרית מוצקין העדיפה שלא להגיב.

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל