20 באפריל 2012

ביאליק: מי הוסיף יותר מדי אפסים למספר החוגגים במימונה?


ראש העיר קרית ביאליק, אלי דוקורסקי, באוהל המימונה

התפלק לכם אפס? איך סופרים משתתפים בחגיגות המימונה בקריות? תתפלאו לגלות איך פתרו את הבעיה הזו בקרית ביאליק, ולמה ייתכן שהעיר של אלי דוקורסקי היא הכי מרוקאית בישראל?
אורית פרץ-ארי, זמן קריות

תושבי הקריות והסביבה יודעים שכמו בכל שנה במימונה את ההצגה הכי טובה בעיר מספקת קרית אתא, והם מצביעים ברגליים. ראשי הערים בקריות הסמוכות ראו כי טוב, והם מנסים לספק תשובה הולמת באזורם. שהגיעו הדיווחים הרשמיים ממוקדי השמחה, נדמה פתאום כי קמה לה מתחרה רצינית לקרית אתא והצליחה להביס אותה במצעד הפופולאריות. מלשכתו של ראש העיר אלי דוקורסקי יצאה הודעה לעיתונות ובה הם מתגאים במספר המדהים של עשרות אלפי חוגגים שהגיעו לפארק אפק בעיר לנפנף על המנגלים וליהנות מהופעתו של עומר אדם.

המשטרה: למקומות שלא מגיעים אנשים רבים, לא מתבצעת הערכה

כשכתבת "זמן קריות", אורית פרץ ארי, יצאה לבדוק איך קרה שהתהפכו היוצרות, עלו מהשטח עובדות קצת אחרות. מסתבר שמישהו אי שם בקרית ביאליק שכח איך סופרים, או פשוט "ברח לו" אפס מיותר במספר. יצאנו ובדקנו, ופנינו למשטרת ישראל לקבל הערכה רשמית אמיתית על מספר החוגגים. מהמשטרה נמסר ל"זמן קריות" כי לא מדובר ב-30,000 ולא מדובר בקרית ביאליק. לפי הערכתם, הגיעו יותר מעשרת אלפים, לאירוע המרכזי בקרית אתא. כששאל "זמן קריות" כמה הגיעו לביאליק, התבשר העיתון שמכיוון שלמקומות הללו לא מגיעים אנשים רבים, המשטרה כלל לא מבצעת הערכה לגביהם. אגב, גורם בכיר בכוחות ההצלה שנכחו בשטח, שבחר להישאר בעילום שם "עקב המספר הנמוך לדבריו", אמר ל-קריות באינטרנט כי להערכתם היו בקרית ביאליק בסביבות ה-500 עד 1,000 חוגגים בלבד.

בדרך לאמת עברנו בלשכתו של ראש עיריית קרית אתא. שם ראו את כל העניין בחצי חיוך: "אני יכול להגיד שהגיעו לכאן 50 אלף אם אני רוצה, אבל אני לא מתעסק בזה", אומר דובר העירייה, אורן בן עמרה: "אני ניגשתי לקצין משטרה וביקשתי ממנו הערכה במקום. הוא אמר לי שהם מעריכים בסביבות ה-15 אלף איש, כאשר לקראת השיא, בהופעה של משה פרץ, זה כבר הפך ל-20 אלף. בתכלס מדובר ביותר, כי לאורך היום אנשים באים והולכים ויש תחלופה. זה ידוע שאירוע המימונה אצלינו הוא הכי גדול באזור הצפון כבר כמה שנים. אני זוכר שבאיזה יום עצמאות אמרו שבפארק במוצקין היו 45 אלף איש. זה יותר מכל האוכולוסייה של מוצקין, וגם אם נורא רוצים הפארק לא יכול להכיל כמויות כאלו של אנשים. לצאת בהצהרות תמיד אפשר".

רוב מרוקאי בקרית ביאליק?

אפילו בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפשפו את עיניים, לנוכח העובדה הפשוטה שמספר התושבים בקרית ביאליק עומד נכון ל-2011 על 38 אלף תושבים. בהנחה שלא חלה צמיחה מרשימה במספר יוצא מרוקו בקרית ביאליק, בכיוון של רוב מרוקאי מוחלט, שעלול להתחרות בפס שבמרוקו, קשה להאמין שביום שבו התקיימו לימודים כרגיל, ולא היה יום חופש מוכרז, נהרו לפארק בביאליק עשרות אלפי אנשים.

"אולי בועז טעה בהערכה". מזכיר ראש העיר קרית ביאליק, ליאור טרגן

אפילו עוזר ראש העיר, ליאור טרגן, הצליח להתבלבל קצת מהנתונים הללו: "אני חושב שבועז (גולן א.פ.) התכוון לכל איזור הקריות, אולי הוא אפילו טעה בהערכה, אבל בהחלט היו כאן אלפים, ואל תשכחו שמדובר ביום שלם. שלא כמו ביום העצמאות שהאנשים מתרכזים ביחד בשעה מסויימת, כאן מדובר באירוע שנמשך מהבוקר עד הערב".

אגב, אותו בועז גולן הוא עוזרו ודוברו החדש של ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי. כך שהטענה של טרגן כאילו הוא כיוון לכלל הנוכחים בקריות מתמיהה, היות ולכל עירייה יש דובר משלה, ומבירור שערך "זמן קריות", עולה כי גולן לא התבקש על ידי שאר הקריות לדווח על החוגגים שלהן.

אבל אפילו המשטרה לא טרחה לעשות אצלכם הערכה, איך הגעתם למספר הזה, זה כמעט כל תושבי קרית ביאליק?
"אני בטוח שהגיעו לכאן גם מקריות אחרות. היו אלפים ואפשר לראות את זה בתמונות. וזו רק הערכה".

יש לציין כי בזמן שבקרית אתא, למשל, הופיעו: משה פרץ, עומר אדם, לירן דנינו, סטלוס ואורן חן, מני פרץ, בקרית ביאליק הופיע עומד אדם בלבד, כאמן מרכזי.

נחשו איפה היה את אירוע המימונה הכי גדול בקריות, בעת שגולן כיהן כדובר עיריית קרית מוצקין? 

יש לציין עוד, כי נראה שבכל עיר בה משמש בועז גולן כדובר עירייה, חגיגות המימונה רושמות שיאים היסטוריים. כך למשל, רק לפני שנה (26.4.2011) באתר חדשות שבבעלותו של גולן הופיעה כתבה בזו הלשון: "למעלה מ-25 אלף איש מילאו לחלוטין את "גן גולדה" בקרית מוצקין במהלך חגיגות המימונה. רבים מתושבי העיר, תושבי הקריות והצפון בכלל הגיעו לאירוע הגדול ביותר בקריות שנערך בקרית מוצקין". מיותר לציין שבאותם ימים גולן היה דובר עיריית קרית מוצקין.

האירוע הגדול ביותר בקריות? מתוך כתבה שפורסמה באתרו של גולן, בעת שכיהן כדובר עיריית קרית מוצקין

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל