21 במאי 2012

פניקס תיקונים > מזגנים בחיפה > מזגנים בקריות > מכונות כביסה בחיפה > מכונות כביסה > מקררים בקריות > מקררים בחיפה

מה שכל בעל עסק צריך לדעת על מיתוג אפקטיבי


חגית יצחק, מומחית באסטרטגיה פרסומית ושיווק מתקדם (בעלת מאץ פוינט תקשורת שיווקית ומיתוג עסקים), בטור אישי לקריות באינטרנט: אתה משקיע כספים ומשאבים רבים בשיווק ופרסום העסק שלך, אך התוצאות אינן מספקות אותך? הסוד הפשוט – ארגז כלים יישומי למיצוי הפוטנציאל מבלי ללכת לאיבוד

טור אישי. חגית יצחק

איך הלקוח יתפוס את המוצר שאתה משווק לו

מותג הוא מושג מתחום השיווק המתאר חברה, מוצר, שירות ולפעמים גם גורמים כמו עמותה, מפלגה, או אדם פרטי. המושג "מותג" התייחס בעבר רק אל הסממנים החיצוניים של המוצר, אלמנטים כדוגמת סיסמא, לוגו ומאפיינים ויזואליים. אולם כיום, לסימנים חיצוניים אלה התווסף מניפסט המגדיר את השקפותיו, שאיפותיו ויעדיו של העסק, על מנת לייחס למותג ערכים חיוביים כמו יוקרה, הנאה ואיכות.

מיתוג הוא תהליך שבו בונים אצל הלקוחות תפיסה מסוימת לגבי מוצר או שירות. תהליך המיתוג קיים כדי לייצר נאמנות מצד הצרכן למוצרים ולשירותים שאתה מספק ללקוחותיך. תהליך מיתוג עסקי הוא תהליך מורכב שמטרתו לגבש יתרון יחסי למוצר מסוים בעיני הלקוח. ברגע שהצרכנים השונים יעדיפו מוצר או שירות על פני המתחרה, מתרחש באופן טבעי תהליך הטמעת המותג במוחות הצרכנים והמוצר או השירות שלך מקבלים את ההעדפה הצרכנית הנדרשת. המיתוג יבדל את המוצר שלך ממוצרים אחרים ויגרום לצרכן לקנות אותו גם אם הוא עולה יותר ממוצרים מתחרים, וזאת בגלל הערך המוסף שהוא מעניק לו, מעבר למחיר שהוא משלם. עולם העסקים המודרני הוא עולם צפוף ותחרותי. בכל תחום עסקי תמצא עשרות עסקים הפועלים על אותו מישור הן ברמת המוצר או השירות והן ברמת קהל הלקוחות. לכן, על מנת לייצר בידול איכותי ותדמיתי בעיני קהל הלקוחות שלך, אתה חייב לפתח מאגר יתרונות איכותיים לרמת השירות, המוצר ולעיתים גם המחיר. עליך לזכור, שהתשתית הטכנולוגית העומדת לרשותך בעידן העסקי המודרני כבר לא יכולה ליצור יתרון בתחום המוצר (כמעט כל המוצרים המיוצרים היום זהים ואיכותיים ברמתם), ולכן, נותרה לך האפשרות לבצע הליכי מיתוג ברמת הרגש ולקרב את קהל הלקוחות על פי אלמנטים רגשיים לרכישת המוצר שלך.

על מנת שהמוצר יוכל לעבור תהליך מוצלח של מיתוג עליו להיות איכותי ולייצג משהו שאין ללקוח ושהוא רוצה להשיג – תהליך עבודת המיתוג נמשכת זמן ארוך משום שהמטרה היא הטמעת האיכות ואפקטיביות המוצר למשך שנים. למעשה, כשהלקוח רוכש מותג הוא משלם מחיר גבוה יותר על מה שהוא חושב שהמותג ייתן לו. לדוגמה, רוב הצרכנים יעדיפו לקנות נעלי ספורט של אחד המותגים המובילים למרות שהם יקרים יותר. כי הם שוכנעו שהנעליים עמידות לאורך זמן, והן יאפשרו להם לעשות ספורט טוב יותר וכמובן, ישדרו יוקרתיות לכל מכריהם. מיתוג נכון וחזק של מוצר יכול ללוות את המוצר לאורך שנים, למשל המותג של קוקה-קולה שמתקיים למעלה ממאה שנים.

כדי לבנות נכון את תהליך המיתוג עליך לעקוב ולבצע באדיקות את השלבים הבאים: מחקר שוק – זהו השלב הארוך והחשוב ביותר. בשלב זה אתה צריך לנתח את המוצר שלך, לבדוק מהן נקודות החוזק והחולשה שלו, להכיר מוצרים מתחרים, לבדוק את קהל היעד ולסקור את נקודות המכירה. מבלי לבצע מחקר טוב וסקר שוק מקיף, לא תקבל את הידע והכלים שדרכם תוכל להתמודד עם דרישות השוק. לאחר שניתחת את השוק עליך לבנות אסטרטגיה מתאימה שמבוססת על הידע אותו רכשת בשלב מחקר השוק. השלב השלישי בתהליך מיתוג המוצר שלך, הוא שלב העיצוב ובניית הקונספט. תהליך זה כולל בנוסף לעיצוב הלוגו והסמלים החיצוניים של המוצר, את כתיבת המסר השיווקי שסביבו אתה עושה את המיתוג. השלב הרביעי והסופי הוא שלב הטמעת המותג בנקודות המפגש השונות בין המוצר לבין קהל היעד שלך. וזה אומר, בניית קמפיין פרסום, יחסי ציבור, קידום מכירות, הפצת המוצר, מעקב פעיל אחרי הצלחת התהליך וביצוע שינויים במידת הצורך. שלב זה הוא השלב בו תוכל לזהות אם באמת ביצעת את התהליך כהלכה ואם קהל הלקוחות נמשך אל המוצר בצורה שרצית.

רמת החשיפה אליה יגיע בית העסק שלך באמצעות המיתוג עצומה לעומת המתחרים שבוחרים לשבת על הגדר. חשוב שתזכור שתהליך הטמעת המותג דורש יצירתיות רבה, שכן, מיתוג עסקי בסביבה המודרנית של ימינו פועל על הרגש של הלקוח והנעתו לפעולה. ההליך הרגשי הזה מתבסס על עקרונות של יצירת העדפה אישית אצל הלקוח לעסק שלך. החיבור הרגשי הזה שאתה יוצר במוחו של הלקוח מהווה את תפיסת המיתוג המודרנית של המאה ה-21.

הכותבת היא מייסדת ובעלים של חברת match point, חברה לתקשורת שיווקית ולמיתוג עסקים

בואו להיות חברים של match point בפייסבוק

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל