13 במאי 2012

פניקס תיקונים > מזגנים בחיפה > מזגנים בקריות > מכונות כביסה בחיפה > מכונות כביסה > מקררים בקריות > מקררים בחיפה

מרגש: י' נולד מחדש בזכות תכנית השיקום והטיפול המסור


י' בן ה-9 נפגע לפני כשנתיים בתאונת דרכים קשה ולאחר אשפוז של כארבעה חודשים הגיע לתכנית השיקום של המרכז להתפתחות הילד בביה"ח "בני ציון". בעזרת טיפול מסור של צוות המרכז, החל להשתקם בהדרגה והיום "הוא חזר למצב תפקודי מרשים וטוב בהרבה משהיה לפני התאונה", מציינת אמו

בדרך לשיקום מלא. לפני כשנתיים, כשי' היה בן 7, הוא עבר תאונת דרכים קשה, שבעקבותיה איבד את ההכרה למשך שבוע וסבל מפגיעה מוחית קשה, כשהתעורר י' סבל מפגיעה ביכולות הקוגניטיביות, הפיזיות והתפקודיות שלו. לאחר 4 חודשי אשפוז הגיע לתוכנית השיקום במרכז הרפואי "בני ציון" בחיפה. כשהחל את השיקום הוא הלך רק בעזרת קביים, חבש קסדה לראשו מחשש שיאבד שיווי משקל ויפגע, סבל מירידה ביכולות הקוגניטיביות שלו וממצבי רוח קיצוניים.

בתכנית השיקום לילדים לאחר פגיעות במערכת העצבים המרכזית, שלד ושריר, מציע המרכז להתפתחות הילד ע"ש חנה חושי בביה"ח "בני ציון" בחיפה תמיכה ושיקום לילדים, כמו גם לבני משפחתם המסייעים להם וסועדים אותם. המרכז מציע צוות רפואי רחב הכולל, בנוסף לרופאים גם פסיכולוגים, קלינאי תקשורת, פיזיותרפיסטים, עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק והידרותרפיה, המספקים לילדים תמיכה רחבה ועובדים בשיתוף פעולה עם מחלקת השיקום בביה"ח "בני ציון".

"השיקום היה הדרגתי" מציינת אמו של י' ומוסיפה כי, "משבוע לשבוע ראיתי את בני חוזר לעצמו ולומד את עצמו מחדש ואף יותר מכך, התכנית השיקומית של ביה"ח העניקה לו יכולות שכלל לא היו לו לפני התאונה".

צוות הריפוי בעיסוק בביה"ח הצליח להחזיר לי' את החשיבה הלוגית, באמצעות משחקים והפעלות, כאשר המטפלת, ד"ר אלינור שניידר, לימדה אותו שלב אחר שלב כיצד להתרכז, לקבל החלטות, להירגע ולבצע מהלכים. ד"ר שניידר מסבירה "י' עבר מהפך של ממש, מילד אימפולסיבי מאוד הוא למד איך לנתב את התנהגותו מחדש ועם הזמן חלה עלייה חדה במודעות הרגשית שלו". קלינאית התקשורת מרינה טרדלר, אשר סייעה לו לחזור ולדבר באופן תקין מציינת כי, "חשתי סיפוק רב לעבוד עם י', בהדרגה הוא הפך לתקשורתי מאוד, מביע רגש, מתקשר ללא מגבלות ומרגיש בנוח עם כל סוג של תקשורת" .

אמו של י' לא האמינה שיחזור לדבר ללא מגבלות, "עוד לפני התאונה היו לו קשיים רבים לתקשר בצורה ברורה עם הסביבה ולאחר התאונה זה רק החמיר, והיום הוא מתקן לי את העברית".

בתכנית השיקום י' טופל גם ע"י הפיזיותרפיסטית קלודט אריאב, ובעזרתה למד מחדש כיצד לייצב את עצמו וחזר לשלוט בגופו. בכדי לחזק עוד את שריריו ולשפר את תחושת הקואורדינציה ושיווי המשקל שנפגעו קיבל י' טיפולי הידרותרפיה בתוך המרכז. ההידרותרפיסטית אוה ברגר מספרת כי י' הגיע לטיפול ממקום של כעס ופחדים כלפי העולם ועצמו, אך החום והמגע העוטף של המים חייבו אותו להתמודד עם קשייו, התנגדות המים חייבה אותו למתן את העוצמות הרגשיות החזקות ולהיפתח לשינוי בכל התחומים.

התמיכה הרגשית שקיבלו י' ומשפחתו במהלך תקופת הטיפול הייתה נרחבת ומשמעותית ביותר. הטיפול הפסיכולוגי נרקם בהתאם לצרכי המשפחה ושילב טיפול פסיכולוגי פרטני על ידי הפסיכולוגית רחל בלומנפלד, טיפול בהורים וטיפול משפחתי ע"י עובדת סוציאלית. "למדתי לחשוב על מחשבות" מציין י' ומתגאה "אני סוף סוף מרגיש שמבינים אותי".

הטיפול הרגשי בהורים לווה כל העת ע"י מתורגמנית מטעם ארגון "סל"ע" – ארגון סיוע לעולים חדשים במשבר.

העובדת הסוציאלית סמדר שילר-כהן, אשר ליוותה וטיפלה בי' ומשפחתו בכל תהליך השיקום, מציינת כי, "י' עבר תהליך שיקומי משמעותי, התאונה גרמה, מעבר לנזק הנוירולוגי והגופני גם פגיעה בתחושת האמון הבסיסית שלו בעולם. י' היום ילד חיובי מאוד, רגוע, יכולות המשחק והדמיון שלו התרחבו, הוא יודע להיעזר בהוריו ובאנשי מקצוע. השילוב של העבודה בכל התחומים יחד עם טיפול ואחזקה רגשית מקיפה גרמו לו לתחושה נעימה לגבי עצמו והסביבה ובהתאם לכך ממשיך כל העת להשתפר ביכולותיו. ברור לנו כי בזכות המוטיבציה הגבוהה של י' והוריו תכנית השיקום הניבה פירות רבים יותר. מטרתה של תכנית השיקום הייתה לייצר נקודת פתיחה חזקה לי' ומשפחתו, בהמשך דרכם השיקומית בעתיד".

מוסיף פרופ' תירוש, מנהל המכון, ומתאר את הזכות הגדולה שנפלה בחלקו של הצוות השיקומי לחוות סיפוק כה רב מעבודה עם משפחה, ומוסיף כי "התקדמותו המופלאה של י' הינה בחלקה עקב יכולת מערכת העצבים להשתנות כתוצאה מטיפול שיקומי. מחקרים של השנים האחרונות הוכיחו כי טיפול נכון מביא לשינוי נאורולוגי ובעקבותיו שינוי תפקודי. אנו מקווים כי משפחות אחרות יוכלו גם כן לזכות בתכנית שיקום והעצמה כפי שקיבלו י' ומשפחתו".

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל