14 במאי 2012

פניקס תיקונים > מזגנים בחיפה > מזגנים בקריות > מכונות כביסה בחיפה > מכונות כביסה > מקררים בקריות > מקררים בחיפה

המשפחות השכולות זועמות: בית יד לבנים הפך לאולם אירועים


בית יד לבנים בקרית חיים הפך לאולם אירועים בו נערכות חגיגות ימי הולדת והופעות מוזיקליות עתירות בירה ויין – כך מדווח "זמן קריות".עיריית חיפה: מקיימים את האירועים תוף כיבוד המשפחות השכולות
מאת: אורית פרץ-ארי, עיתון "זמן קריות" 

ביום שלישי שעבר נערך ב"בית יד לבנים והגנה" בקרית חיים ערב בסגנון אירי. במהלך הוגשו לבאים בירות ונקניקיות כיד המלך והייתה גם הופעה של להקה אירית.

האירוע גרר את זעמן של המשפחות השכולות שזועמות על האופן בו עיריית חיפה מנהלת את המוסד. המשפחות לא אוהבות את העירוב בין השכול לבין אירועים חגיגיים בבית יד לבנים.

מבדיקה של "זמן קריות" מסתבר כי בית יד לבנים מושכר לאירועים פרטיים כגון ימי הולדת. מיותר לציין שכל הערבים האלו נערכים בתשלום. כך למשל, כרטיס הכניסה לערב בסגנון האירי עלה 70 שקלים ועבור קיום יום הולדת במקום תיאלצו להיפרד מסכום של כ-500 שקלים.

חוגים במקום אנדרטות

איך הפך בית "יד לבנים והגנה" ממקום הנצחה לנופלים למקום בו מתקיימים אירועים, מסיבות וימי הולדת? איך ייתכן שכל זה קורה, תחת חסות ועידוד עיריית חיפה? זה מה ששואלים את עצמם משפחות שכולות רבות באזור. "ההתנהלות של המנהלת מטעם העירייה, סטלה שדות, שקולה לפיל בחנות חרסינה והיא שוברת את החרסינה". אומר מי שהיה יו"ר הבית בהתנדבות, בני פוקס, בעצמו אח שכול.

"כשעבר החוק שהבתים עוברים לניהול העיריות, ההורים נורא התנגדו והיו ויכוחים בהנהלה. הייתי אז יושב ראש יד לבנים ושכנעתי אותם שצריך להמשיך הלאה. ידעתי שיכנסו כל מיני חוגים ופעילויות, שמטרתן להפעיל את הבית, אבל העיקרון היה לשמר אותו כבית מורשת. העירייה שמה במקום שלושה אנשים בשכר. המנהלת החדשה רוצה לעשות מהמקום בית תרבות, להפוך אותו לבית נגלר. הייתי למעלה מעשור יו"ר בית נגלר וממקימיו כמרכז קהילתי, אבל זה משהו אחר".

פרט לפעילות החריגה ישנן בעיות נוספות?
"יש בעיות עם הקשר עם יד לבנים הארצי וההורים השכולים. פעם כל הדואר מיד לבנים היה מתרכז בבית ומפה מועבר למשפחות. הגברת סטלה אומרת שאין לה זמן לזה ושלה ולפקידה אין זמן לנשום. מניסיוני, אם אוספים את כל הבעיות שצריך לטפל בהן מול המשפחות השכולות – מגיעים אולי לשעתיים בשנה. היא התחילה להסביר לי כמה שהיא עושה ימים ולילות להפעיל את כל הפעילויות.

"אני יודע שהיא עושה זאת, אסל זאת לא הבעיה. המטרה פה הולכת לאיבוד, הרי הבית הזה קיים בעיקר בשביל המשפחות השכולות. אמא שלי ז"ל, כאמא שכולה, התנדבה בבית 20 שנה והייתה יושבת שעות ומטפלת בענייני המשפחות. אפשר להכניס פעילויות לבית, אבל צריך לעשות את זה לאט ובעדינות ולהתחשב ברגשות של המשפחות. גם לפני סטלה היו חילוקי דעות והתנצחויות, אבל הכל נבע מרצון טוב, אף אחד לא איבד את המטרה.

לדברי פוקס "הגעתי השבוע לבית לישיבה וראיתי שבחדרון שליד חדר ההנצחה, שבכל השנים שמאז הקמת הבית הייתה שם פינה המוקדשת לשיירת יחיעם עם שמות הנופלים ופסלון -הפינה פתאום לא קיימת. הורידו את זה. אני מסובב את הראש ורואה שבצד השני, שם עמד לוח עם שמות לוחמי תש"ח – גם הוא איננו.

"ניגשתי אל המנהלת ושאלתי למה הורידו. אז היא אמרה שזה לא במקום מתאים צריך למצוא לזה מקום חדש, כי זה לא מתאים לה. אמרתי לה שבשביל זה קיים הבית, זה חדר זיכרון, זה בית יד לבנים ולהגנה. היא אמרה לי שהיא תמצא איפה לשים, כי היא צריכה את החדר למטרות אחרות. אותי אישית זה מרגיז מאד, היא בעצמה אמא שכולה וצריכה להבין אותנו.

"אני לא יודע איך מישהו אחר היה מרגיש אם היה נאמר לו שצריך לפנות אנדרטה בשביל חוג. לבית הזה קוראים, אני מדגיש, בית יד לבנים והגנה. לא מתאים לה שבחדר שבו היא רוצה לעשות חוגי ריקודים יהיו אלמנטים של הנצחה, כי זה באמת לא הולך ביחד. אבל הרי זה מקום שבנוי בשביל הדברים האלו וזה נמצא שם מהיום שהקימו את הבית לזכר הנופלים".

מי מתווה את הדרך, היא או העירייה?
"העירייה שמה את המנהלת החדשה והיא עושה ופועלת מטעם ולבקשת העירייה, אבל היא לא מבינה שהבית הזה לא אמור להתחרות בבית נגלר. השילוב בין הארגון לעירייה נולד כדי להחיות את הבית. אפשר לעשות את זה ויש מקום בבוקר, בערב ואחרי הצהרים לפעילויות, אבל לא למסיבות עד שלוש בלילה.

"הערב האירי הזה שאני לא הייתי בו יכול להיות שזה היה ערב מקסים, אבל המיקום בעייתי. יש עוד בתי תרבות בקריה. כאן נוגעים במשפחות שכולות. צריך למצוא את דרך הביניים, אי אפשר לעשות פאב בבית יד לבנים והגנה זאת היא הנקודה".

תגובות

מנהלת המוסד סטלה שדות מסרה בתגובה: "מדובר בפעילויות שלא פוגעות בכבוד הנופלים. לגבי הערב האירי, זה היה ערב שהיו בו בירות ויין לשם טעימות. כל זה בא לאחר שבעיריית חיפה החליטו להפוך את המקום למקום עם אירועי תרבות ופעילויות".

מעיריית חיפה נמסר: "אחרי שנים שעמד שומם, פתח הבית את שעריו ומקיים פעילות תוך כבוד לנופלים. הפעילות מתבצעת מתוך רגישות גדולה למשפחות. המנהלת הנוכחית ניהלה גם את בית יד לבנים בחיפה בהצלחה מרובה".

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל