16 במאי 2012

המחאה החברתית חוזרת – יעבוד או שאי אפשר לנגן את אותה מנגינה פעמיים?


טור אישי לגולשי קריות באינטרנט. תמיר פלג

גולשים כותבים: אז השבוע בקול תרועה חזרה אלינו המחאה החברתית, הקריאה לצאת לרחובות, ההפגנות, השלטים, קטעי ההנחייה, המופעים המוסיקלים, חסימת הכבישים, המעצרים וכל מה שמסביב לקריאה לשוויון.

שלא תבינו אותי לא נכון, אתחיל ואומר שאני מאוד בעד שינוי, שוויון וצדק כלכלי לאזרחי המדינה כולה. אבל יש לי הרגשה קשה שהפרויקט שקם כאן בקיץ שעבר פספס את המטרה שלו. הוא התחיל טוב, הוא התחיל מעניין, אבל הוא גדל הרבה מעבר, ניסה לתפוס יותר ויותר ובסוף, הביאו עליהם חתיכת טרכטנברג וקברו את כל הפרויקט.

אז מה עשו מנהיגי המחאה, מי שהם לא יהיו היום, הם החליטו לצאת מחדש בפרויקט, מחאה חברתית מודל 2012. קרוא לצאת שוב לכיכרות, לעשות צעדות והפגנות ולהחזיר את נושא ה"צדק החברתי" אל הכותרות, להביא את השינוי. הם אפילו עשו בסיסמאות שלהם איזה הקשר פוליטי וקראו לעצמם האופוזיציה.

אתם יודעים, כמאמן עסקי אני היום יושב ורואה את המחאה הזאת כפרויקט של עסק לכל דבר והכי גרוע, עסק ללא מאמן עסקי. מה זאת אומרת? בוא נסביר לכם את זה מהעיניים של מאמן עסקי:
* המחאה החברתית – שם העסק
* מנהיגי המחאה – בעלי העסק
* המוצר – צדק חברתי
* דרך השיווק – הפגנות
* הקהל – העם
* המטרה – להקל את הנטל הכלכלי על כל אזרח

ראו מה קרה, העסק יצא בפרויקט גדול בכל רחבי הארץ על מנת להשיג את המטרה שלו.

אבל מה קרה כאן? מנהיגי המחאה הציעו מוצר אבל תקופה ארוכה לא פירטו מה הוא מכיל. כאשר פירטו, הפירוט לא היה מספיק מעמיק, מוסבר ומובן. השיווק פעל מעולה, הקהל – כ7.4 מיליון איש (!!).

אתם מבינים, היה הכל, רק המוצר, לא היה ברור מהו.

התוצאה – נזק תדמיתי.

מה קרה מאז אותו קיץ:

עלות סל הקניות בתחילה ירדה במקצת אבל במהרה חזרה לעצמה.

מחירי הדירות עלו בעוד עשרה אחוזים.

הדלק התייקר בעשרים אחוזים.

הממשלה, גדלה בעשרות אחוזים..

יד על הלב, כמה מכם ששמעו שהמחאה החברתית חוזרת, היה לכם באמת איכפת לקום ולצאת להפגנה?

כשהציעו לכם כמוצר – לא לרכוש גבינת קוטג' במטרה של להוריד את מחירו, כאן הייתה מטרה ומוצר מובנים. כמחאה החברתית, העסק לא השיג את שלו.

אז מה העסק בא ועושה? מקים את אותו פרויקט שנה לאחר מכן. תוצאה – נזק תדמיתי גדול יותר. במקום לצאת בחשיבה אחרת, לנסות כיוון אחר, להביא מוצר אחר, העסק מביא את אותו מוצר שלא הצליח באותה הדרך.

בעסק זה נקרא – לבנות קיר ולהיכנס עם הראש בתוכו… לכן השנה חשוב להיות ממוקדים ולהגדיר את המטרה…

מסתבר שלא רק עסקים צריכים מאמן עסקי, גם מחאות חברתיות.

אז לקיץ הקרוב חשוב שנתכנן, נתמקד, נהיה מאוחדים וברורים ונחשוב אחרת, כי יש לנו ארץ נהדרת…

הכותב הוא תמיר פלג, מנכ"ל "קבוצת יוזמות" – חברה לפיתוח אישי, ארגוני ועסקי. מנהל ביה"ס לאימון והכשרת מאמנים; מאמן אישי ועיסקי. בעל תואר ראשון בניהול, התמחות בניהול משאבי אנוש ובעל תואר שני MBA במנהל עסקים, התמחות בתהליכי קבלת החלטות. מאמן מומחה – בוגר תוכניות להכשרת מאמנים בשני בתי-ספר אקדמיים מובילים בישראל וחבר בלשכת המאמנים בישראל.

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל