16 בינואר 2012

שנת שיא לתיירות הימית בנמל חיפה: עליה של למעלה מ-100%


שנת שיא לתיירות הימית בנמל חיפה: עליה של למעלה מ-100%

לאחר ספירת "קולות הימאים" לשנת 2011 עולה כי שיעור התיירים שהגיעו לנמל חיפה זינק לשיא של כל הזמנים – 165,449 איש, 102% יותר מאשר בשנת 2010.

זו הייתה שנה שכמותה לא ידעה התיירות הימית בישראל בכלל, ובנמל חיפה בפרט. השקט היחסי בישראל והמצב הביטחוני המעורער במצרים תרמו לעליה במספר התיירים שחצה את כל התחזיות המוקדמות.

כבר בחודשים הראשונים של 2011 החל הגידול המרשים, כאשר אוניות רבות, כדוגמת אוניית הענק ה-MSC MAGNIFICA פקדו פעם אחר פעם את חיפה ליום או יומיים. בחודשים יולי ואוגוסט נרשמה האטה יחסית, אולם החל מחודש ספטמבר החל ה"שיטפון". 26 אוניות בספטמבר, 43 באוקטובר ו-36 בנובמבר. סה"כ הגיעו בשלושת החודשים הללו – 77,482 תיירים.

בסיכום שנת 2011 כולה התברר כי הגיעו לחיפה 165,449 תיירים, זאת לעומת 81,774 תיירים בשנת 2010, כלומר עלייה של כ-102 אחוז! יש לציין שמדובר בנתונים הכוללים את תיירים בלבד, ולא את הנוסעים הישראלים שעברו בטרמינל של נמל חיפה (מספר הישראלים שעברו בחיפה – 62,177, 5% יותר מאשר ב-2010).

אירועים לציון בשנת 2011

MSC MAGNIFICA הענקית מגיעה לנמל חיפה מדיי שמונה ימים בחודשי החורף, ומעבר ל-3600 התיירים על סיפונה, היא מעלה בחיפה גם מאות נוסעים ישראלים (לראשונה ב-21 בינואר 2011). העלאת נוסעים ישראלים על אוניות פאר כאלו לא התאפשרה מנמלי ישראל למעלה מ-12 שנים. לאור הצלחת הניסוי הגבירו בחברת MSC את העלאת הישראלים גם בחורף הזה. פרטים על האוניה: בנייתה של המגניפיקה הסתכמה ב-550 מיליון דולר. אורכה: 294 מטרים והיא כוללת 15 קומות בהם ניתן לשכן 3,600 נוסעים. צוות האוניה מונה כ-1000 איש. בין האטרקציות הבולטות בה: אולם תיאטרון בן 1400 מקומות, באולינג, ספא בגודל של 1600 מ"ר ואולם קולנוע תלת מימד.

ביוני 2011 נפתחו שתי חנויות הדיוטי-פרי החדשות בטרמינל הנוסעים של נמל חיפה. בתום המכרז שניהלו בנמל חיפה זכו חברת ג'ימס ריצ'רדסון וקבוצת סקאל, חברות מנוסות בתחום. החנויות, הצמודות זו לזו, מציעות חווית קניות מהנה למפליגים הישראלים לחו"ל וגם לתיירים הרבים שעוברים דרך הטרמינל בדרכם לסיור בחיפה או בשובם מטיולים בגליל ובירושלים. החנויות עברו שיפוץ נרחב מה שיצר מתחם קניות מודרני ונעים, בו מוצע מגוון רחב של מוצרים במחירים אטרקטיביים. שתי החברות פרסמו מייד לאחר זכייתן שמחיריהן בחנות בנמל חיפה יהיו במרבית המקרים זולים יותר מאשר בדיוטי-פרי בנתב"ג. ייחוד נוסף הוא, ששתי החנויות מוכרות לא מעט מוצרים זהים, מה שמבטיח תחרות על כיסו של כל נוסע. את המוצרים ניתן כמו בנתב"ג להשאיר בארץ, ולאסוף אותם בתום ההפלגה.

באוגוסט, זכה הנמל לארח את אונית הפאר Celebrity Silhouette במסגרת הפלגת הבכורה של האוניה החדשה של חברת Celebrity Cruises. את ההפלגה החלה האוניה בנמל סמוך לרומא, איטליה. בנמל חיפה התקיים טקס מסורתי כנהוג בכניסה של אוניה בפעם הראשונה לנמל. בבנייתה של האוניה שהושקה ב-23 ביולי הושקעו לא פחות מ-750 מיליון דולר, אורכה 315 מטרים והיא מיועדת ל-2850 תיירים שמקבלים שירות מסביב לשעון מ-1500 אנשי הצוות. בנוסף לכל הפינוקים המוכרים נבנה על האוניה משטח דשא ענק כחלק מהקאנטרי קלאב שעל הסיפון, שעליו גם מתקיימות חלק מארוחות הערב במהלך ההפלגה.

בנובמבר (6-7 בנובמבר) הגיעה המלכה ליומיים.. אונית הפאר המפורסמת מכולן, הקווין אליזבת' הייתה למעשה החותמת האחרונה שחיפה הפכה לאחד היעדים המבוקשים ביותר בים התיכון. לצד ה"מלכה" עגנו בנמל לא פחות משש אוניות נוסעים נוספות. זאת הייתה הפלגת הבכורה של האוניה לישראל ולכן בנמל קיבלו את האנייה שתי גוררות שהתיזו (על פי המסורת הנערכת לכל אוניה המגיעה לראשונה לנמל) סילוני מים תוך כדי כניסתה. בנוסף התקיים טקס על האוניה בנוכחות רב חובל האוניה, מנכ"ל נמל חיפה מנדי זלצמן, ראש עיריית חיפה יונה יהב וזוכה פרס נובל הפרופסור דני שכטמן.

הגידול במספר התיירים עולה על התחזית לשנת 2011 שניתנה ע"י הנמל בתחילת השנה, וחלקו, כאמור, מוסבר בעקבות הסטת אוניות מאזורים כמו מצרים ותוניסיה לחיפה, זאת עקב חוסר הוודאות הביטחוני השורר במדינות צפון אפריקה. גם השקט הביטחוני בישראל, מאפשר הגעת אוניות ענק, שרובן ככולן נמנעו מלהגיע לישראל בעשור הקודם לאחר האינתיפאדה השנייה. יש לזכור שעקב האירועים במצרים, ירד מאוד מספר התיירים המגיעים לביקורים של יום או יומיים בישראל דרך מעבר הגבול בטאבה, כך שהתיירות הימית הופכת למרכיב חשוב אף יותר במפת התיירות לישראל.

לאור השהייה של האוניות למעלה מיום בישראל (לעיתים יום בנמל אשדוד ויום בנמל חיפה) עולה מספרם של התיירים שבוחרים לבלות יום בחיפה במקום להצטרף לטיולים המאורגנים בירושלים ובגליל. בנמל חיפה פנו לעיריית חיפה בבקשה לעשות כל מאמץ כדי להפוך את השהייה בחיפה לחוויה תיירותית, מה שעשוי לסייע לעסקים בעיר, וגם להגביר את האטרקטיביות של חיפה עבור חברות הספנות המתלבטות באם להגביר את קצה הגעתן לישראל בכלל ולחיפה בפרט.

מנדי זלצמן, מנכ"ל חברת נמל חיפה מסכם: "הרפורמה בתעריפים שיצאה לדרך לפני שנה איזנה את תחום אוניות התיירים שהיה הפסדי לנמלים במשך שנים רבות. ההצלחה של נמל חיפה לשרת אוניות תיירים רבות, המפוארות ביותר בעולם, ובכך להביא פרנסה לאלפי העוסקים בתיירות בישראל, ולבעלי העסקים בחיפה, ממלאת אותנו סיפוק רב".

נכון לעכשיו, וע"פ ההזמנות שכבר הצטברו בטרמינל הנוסעים של חיפה, שנת 2012 תהיה מוצלחת אפילו יותר.

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל