12 ביוני 2012

מה שכל בעל עסק צריך לדעת על זהות שיווקית אפקטיבית


חגית יצחק, מומחית באסטרטגיה פרסומית ושיווק מתקדם – בעלת מאץ פוינט תקשורת שיווקית – בטור אישי לקריות באינטרנט: אתה משקיע כספים ומשאבים רבים בשיווק ופרסום העסק שלך, אך התוצאות אינן מספקות אותך? הסוד הפשוט – ארגז כלים יישומי למיצוי הפוטנציאל מבלי ללכת לאיבוד

טור אישי. חגית יצחק

הזהות השיווקית היא הדרך למכרה הזהב של ההצלחה!

במציאות הכלכלית קפיטליסטית, בה אנחנו מתנהלים, של שוק חופשי ותחרות ללא התערבות המדינה, לא מספיק שתהיה הכי טוב, אלא רצוי שכולם יידעו שאתה הכי טוב. המשמעות היא שאם לא דאגת לבנות לך זהות שיווקית ראויה, סביר להניח שהעסק שלך לא יהפוך מוכר מספיק, לא יבלוט מעל מתחריו וכך יתאדה כלא היה עוד לפני שהספקת ליהנות מהפירות שיכולת לקצור.בניית זהות שיווקית לעסק (marketing identity) היא אחת מהמשימות השיווקיות הבסיסיות והחשובות ביותר, עבור כל עסק, מכל סוג, ובכל גודל.שכן, הזהות השיווקית של העסק תלווה אותך במהלך כל שלבי חייו של העסק שלך. לצערי, רבים מבעלי העסקים בהם אני פוגשת נוטים להזניח את עניין הזהות השיווקית, בין אם בשל היעדר תקציב או בשל הסברה כי עסק לא צריך ליצור לעצמו זהות שיווקית, ישנם גם עסקים הנמצאים במרכז וחושבים שזה רק מה שדרוש להם כדי להצליח. למרות זאת, בניית זהות שיווקית היא הכרחית ומטרתה להפוך כל עסק למוכר יותר ולהחדיר אותו לתודעה של הלקוח. הזהות השיווקית תאפשר לך ליצור לעצמך כח שיווקי שבהמשך תוכל גם לשמור עליו. זהות שיווקית תספק פנים לעסק שלך ותאפשר לאנשים ליצור איתך מערכת יחסים המבוססת על רגשות של הזדהות ונאמנות. זהות שיווקית ממוקדת ומגובשת גם תגביר את הסיכוי לכך שהלקוחות יעדיפו לרכוש מוצרים ושירותים מעסק שנתפס כבעל זהות שיווקית חיובית, על פני עסקים שאין להם דימוי כזה. לכן, על אף שיש להשקיע משאבים רבים במשימה שיווקית זו שווה להתאמץ ולהשקיע.
כיצד, אם כן, תבנה לך זהות שיווקית חכמה?
רגע לפני שאתה ממהר להפיק חומר שיווקי ולהשקיע, זמן, כסף ואנרגיות בביצוע פעולות שיווקיות שאינן יעילות ואינן אפקטיביות אתה צריך לבנות לך את הזהות השיווקית, אשר משקפת את הקול הייחודי של העסק שלך. בניית זהות שיווקית מבוססת על תהליך התבוננות פנימי שתוצאותיו קבלת החלטות שיווקיות ברורות בנוגע לחמש שאלות עיקריות: "מי משווק?", "מה משווקים?", "למי משווקים?", "מתי משווקים?", "כיצד משווקים?". את ההחלטות השיווקיות האלה, עליך להביא לידי ביטוי בכל החומרים השיווקיים בהם תבחר לעשות שימוש. עליך להבין היטב מה אתה מציע? מה הייחודיות שלך? וכמובן, מיהו קהל היעד הרלוונטי עבור מה שאתה מציע? ולבסוף, אילו ערוצי שיווק מתאימים לו? ורק אז, כשאתה יודע מה אתה רוצה לומר על עצמך ולמי אתה רוצה לומר את זה, אתה יכול לתכנן את הפעילות השיווקית שלך. ברמת העיקרון, הזהות השיווקית בנויה ממספר רבדים אותם עליך ליצור: א. רובד "הפרטים היבשים": שם העסק, שנת היווסדו, כתובתו, שעות פעילותו, איזור גיאוגרפי וכדומה. ב. רובד החלטות שיווקיות סובייקטיביות אשר מושפעות מטיבו של העסק ואישיות בעליו: "מה מייחד את השירותים/מוצרים של העסק"?, "אילו ערכים מנחים את פעילותו השוטפת"?, "אילו מסרים שיווקיים מרכזיים מובלטים בשיווקו"? וכדומה. ג. רובד "הנראות": העיצוב הויזואלי של העסק. המסר אותו אתה מעביר באמצעי המדיה צריך להיות חדמשמעי של עסק רציני וחיובי, המספק פתרונות מקצועיים, שנותנים מענה על צורכי ורצונות לקוחותיו.
לאחר שתבנה זהות שיווקית מוגדרת ובהירה, ותיצור חומרים שיווקיים רלוונטיים לערוצי השיווק בהם בחרת לפעול, תהיה לך תשתית שיווקית איתנה שתאפשר לך המשך התפתחות וצמיחה עסקיתזכור, כי להיות הטוב ביותר זה לא מספיק על מנת להצליח, אתה צריך להאמין שאתה הטוב ביותר שיש בשביל קהל היעד שלך, ולבנות את עצמך בהתאם.

– הכותבת היא מייסדת ובעלים של חברת match point, חברה לתקשורת שיווקית ולמיתוג עסקים

בואו להיות חברים של match point בפייסבוק

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל