24 ביוני 2012

פניקס תיקונים > מזגנים בחיפה > מזגנים בקריות > מכונות כביסה בחיפה > מכונות כביסה > מקררים בקריות > מקררים בחיפה

מה שכל בעל עסק צריך לדעת על סודות תמהיל השיווק


חגית יצחק, מומחית באסטרטגיה פרסומית ושיווק מתקדם – בעלת מאץ פוינט תקשורת שיווקית – בטור אישי לקריות באינטרנט: אתה משקיע כספים ומשאבים רבים בשיווק ופרסום העסק שלך, אך התוצאות אינן מספקות אותך? הסוד הפשוט – ארגז כלים יישומי למיצוי הפוטנציאל מבלי ללכת לאיבוד

טור אישי. חגית יצחק

סודות התמהיל השיווקי

תמהיל השיווק מוגדר כסך המאמצים וההחלטות האסטרטגיות אותן עושה בית העסק כדי למכור את מוצריו. באמצעות תמהיל השיווק אתה מיישם את האסטרטגיה השיווקית שלך והוא ידוע גם בשם ארבעת ה"ממי"ם או כפי שהמקור באנגלית P4 (ארבעת ה- P):

מוצר (Product): שזהו למעשה הדבר הבסיסי (ללא מוצר אין בעצם כלום) על כל מאפייניו: גודל, צורה, תמיכה, שירות אריזה ולמעשה כל מאפייניו הפיזיים של המוצר. בסעיף זה אתה מגדיר לעצמך מה אתה מציע ללקוח.

מחיר (Price): מחיר, עלות, תנאי תשלום, תשלומים, אמצעי תשלום וכל לכל מה שקשור להיבט הפיננסי של המוצר. פה אתה מגדיר מה אתה רוצה בתמורה?

מקום (Place): היכן יופץ המוצר? זו שאלה חשובה מאוד כיון שנקודות הפצה ומיקומים טובים יכולים להגיע בחשיבותם לכמעט 50% מסך תמהיל השיווק. מרכיב המקום עונה על השאלה: איך המוצר יגיע אל הלקוחות / איך הלקוחות יגיעו למוצר? על כל מרכיבי ההפצה והלוגיסטיקה.

קידום (Promotion): הקידום כולל מכירה ישירה, קידום המכירות, פרסום, ויחסי ציבור. ולמעשה עונה על השאלה :איך הלקוחות ידעו על קיומו של המוצר?

הדרך בה מרכיבי תמהיל השיווק משולבים זה בזה, תלויה בסביבה השיווקית בה פועל העסק שלך. מרכיבי הסביבה השיווקית הם: החברה – עוצמותיה וחולשותיה בתחומי פיתוח המוצר, ייצור, זמינות המשאבים, איכות הניהול וכוח השיווק והמכירות. המתחרים – מהו כוחם ומהו כוחה של התחרות. הלקוחות – מי קונה, מתי קונה ואיך ניתן להשפיע עליהם. תמהיל המוצרים – המוצרים שמייצר בית העסק. הסביבה החיצונית – באופן מגמות כלכליות לאומיות ובינלאומיות, מאורעות בינלאומיים, חקיקה חדשה וכדומה.

את התמהיל השיווקי אתה צריך לקבוע רק אחרי שביצעת מחקר שוק מקיף לגבי השוק שלך ברמת המקרו- היבטים כלכליים, דמוגרפים וסביבתיים, וברמת המיקרו: מתחרים, מחירים, ורצונות הלקוחות. לאחר שקבעת תמהיל שיווקי אתה חייב לעקוב אחרי השינויים בשוק ולשנות, להתאים ולעדכן בהתאם. לדוגמא: בשוק הסלולארי פעלה באמצע שנות ה-90 רק חברת פלאפון. לאחר כניסת סלקום לשוק, פלאפון שינתה את כל תמהיל השיווק שלה בכל הקשור למוצר והמחיר ובנוסף, שינתה גם את המסרים השיווקיים שלה. אם בתחילת הדרך היה צריך לשכנע את הלקוחות בתועלות הטלפון הנייד באופן כללי: "להפוך שעה אבודה לשעת עבודה", הרי שלאחר כניסת סלקום לשוק, פלאפון שינתה את המסרים השיווקיים שלה כך שייווצר בידול לעומת החברה האחרת, לדוגמא: קמפיין שלם שסבב סביב איכות הקו של פלאפון.

זכור כי לא מספיק לתכנן – חיוני להתמיד. אין די בלנסות פעם אחת – עליך לנסות שוב ושוב. ההצלחה שלך תלויה בכוח ההתמדה. הסיבה שבעטיה מרבית בני האדם נכשלים בהשגת יעדיהם היא היעדר נחישות והתמדה. לכן, בנה לך תמהיל שיווקי מתאים לצרכיך, הגדר יעדים וצא לדרך בנחישות.

– הכותבת היא מייסדת ובעלים של חברת match point, חברה לתקשורת שיווקית ולמיתוג עסקים

בואו להיות חברים של match point בפייסבוק

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל