16 בינואר 2012

פניקס תיקונים > מזגנים בחיפה > מזגנים בקריות > מכונות כביסה בחיפה > מכונות כביסה > מקררים בקריות > מקררים בחיפה

"לא אתן למוסד לבעלי מוגבלויות להיסגר"


"לא אתן למוסד לבעלי מוגבלויות להיסגר"

הוועדה לפניות הציבור סיירה (ראשון), בבית גנאור בקרית אתא, המשמש כמוסד לבעלי נכויות קשות, מרביתם עם פיגור שכלי קשה.

בתום הסיור הודיע יו"ר הוועדה, ח"כ דוד אזולאי (ש"ס), כי "לא אתן למקום להיסגר" וכי "יעשה שימוש בכל הכלים הפרלמנטריים העומדים לרשותו לצורך כך". "בין השאר אארגן קואליציית ח"כים ושרים מיוחדת שיבטיחו את המשך תקצובו של בית גנאור".

מזה חמש שנים, שמשרד הרווחה הפסיק לתקצב את בית גנאור, בטענה שחוסים בו יחדיו, קבוצות גילאים שונות החל מגיל 3 ועד גיל 40. כלומר, ילדים ובוגרים ביחד באותה מסגרת (מגיל 21 עפ"י הביטוח הלאומי) וכי הדבר מנוגד לעמדת המשרד. הורים לילדים ולבוגרים החוסים במוסד, קראו תיגר על טענת המשרד ואמרו שמקרה של חוסים עם פיגור שכלי קשה אין כל חשיבות לגילאי שאר החוסים.

לטענת ההורים: "עקב הפיגור הקשה, ילדינו נשארים באותה רמה מגיל 5 ועד גיל 30 ויותר". עוד טענו ההורים, כי "אין כל מחקר ועמדה מקצועית ברורה שהדבר פוגע בחוסים וכי מדובר באמתלה לצורך הפסקת תקצוב המוסד".

היו"ר אזולאי תהה בפני אנשי משרד הרווחה "מדוע התעוררתם עכשיו אחרי 30 שנות קיום המוסד והחלטתם שלא ניתן לשלב תחת קורת גג אחת חוסים בגילאים שונים. לא יתכן שהחלטתם להפסיק את התקצוב מבלי להתבסס על מחקר וחוות דעת מקצועית, שאכן נדרשת הפרדת אוכלוסיות".

אזולאי דרש "לחזור ולתקצב את בית גנאור עד למיצוי הבירור המקצועי בעניין. אף אחד לא הוכיח שההפרדה אכן נדרשת, מה גם שבפועל מתקיימת בו הפרדה בטיפולים, רק הכל נעשה תחת אותה קורת גג" והוסיף ש"עצם העובדה שההורים בחרו במוסד הזה ומחזיקים בו את ילדיהם במשך שנים, מעידה בפני עצמה, שהחוסים בכל הגילאים זוכים לטיפול ראוי וכך גם ניתן להתרשם מהביקור במקום".

מנהלת בית גנאור, רחל שינפרבר, אמרה "המקום מנוהל ע"י עמותת הורים ומתוקצב ע"י משרד החינוך בגין ילדים עד גיל 21 וע"י משרד הרווחה בגין בוגרים מגיל 21 ומעלה. התקציבים מועברים באמצעות אקי"ם חיפה שאף מוסיפה תקציבים משלה. יש כאן 56 חוסים המטופלים ע"י צוות של 70 מטפלים במגוון רחב של טיפולים באמצעות חיות, שחייה, יצירה ועוד. זהו המקום היחיד בכל הצפון הנותן מענה מלא לחוסים בעלי נכויות קשות ופיגור". לדבריה, "התכניות והמטפלים לגילאים השונים הם נפרדים אך המנהלה והמבנה משותפים. מבירור עם אנשי אקדמיה ובהשוואה לעולם, עולה שדווקא יש יתרון בשילוב רב גילאי והמגמה בעולם היא נגד הפרדה".

יו"ר אקי"ם חיפה, מיכאל אורון: "בבית גנאור החוסים מקבלים טיפול שאף מקום אחד לא יוכל להעניק להם. הבעיה תקציבית בלבד. אין כל בעיה בשילוב אוכלוסיות להיפך. כהורה אני יכול להעיד. הבן שלי נמצא כאן 34 שנים, היום בן 39 והרמה שלו מגיל 5 לא השתפרה, כך שאין זה משנה אם עם יהיו איתו ילדים".

חבר הנהלת אקי"ם, אב לבת עם פיגור בת 35: "הבת שלי נשארה עם פרפר נחמד מאז שהיתה ילדה ואינה עולה בדרגה. זה הדבר היחיד שמאפשר לה להתרכז. הטענה בנושא הגילאים היא טעות. אדם עם פיגור נשאר ילד. לי כאב, אין בעיה שתהיה יחד עם ילדים".

אם אחרת לבת עם פיגור בגיל 4 אמרה כי "לא צריך לבוא עם נוסחאות של הפרדה. הבת שלי בת ארבע תמשיך ותזדקק לחיתולים ואין זה משנה בת כמה תהיה".

מנכ"לית ארגון הנכים בישראל המיוחד (אהב"ה), דפנה אזרזר ציינה כי "30 שנה המקום פועל והילדים מתקדמים. אם זה טוב אז למה להרוס ואם לא הוכח שהשילוב מזיק, מדוע להפריד, בייחוד שבעוד 3 שנים המוסד עובר למקום חדש שקיבל ממועצה אזורית זבולון שבו תהיה הפרדה מבנית בין קבוצות גילאים. סגירת המוסד תהיה פגיעה קשה בילדים".

מנהלת השירות בקהילה של האגף לטיפול באדם עם פיגור שכלי במשרד הרווחה, ויויאן אזרן, אמרה ש"המדיניות היא שילדים בכל המסגרות ילמדו עם בני גילם".

מפקחת ארצית וממונה על תלמידים עם פיגור שכלי במשרד החינוך, ד"ר דליה טל, טענה ש"קיימת עמדה מקצועית, אם כי לא מבוססת מחקר, שיש צורך בתכניות לימודים שונות עבור גילאים שונים וגם צוות המטפלים צריך להיות שונה ובעלי כישורים שונים".

מנהל הקרן לפיתוח שירותים לנכים, באגף הקרנות בביטוח הלאומי, שמואל ויינגלס: "עצירת התקצוב למסגרת הזו, מספר שנים, נובעת מאי הבהירות לגבי עתיד המסגרת".

אזולאי הביע תרעומת על דבריו של ויינגלס ואמר: "יש לתקצב עד שהעניין יובהר ויוחלט סופית לגבי עתיד המוסד. לא ניתן לייבש את המוסד עד שלא יוחלט על המשך דרכו". אזולאי חזר והדגיש ש"יפעל בכל הדרכים שיוכל על-מנת להבטיח את המשך פעילותו של בית גנאור".

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל