17 ביולי 2012

סטודנטים נגד האפליה בשוק העבודה


שבעה סטודנטים, חברים בקרן אייסף – הקרן הבינלאומית לחינוך, אשר לומדים באוניברסיטת חיפה לתואר שני יזמו בשיתוף עם ארגון "צ.א.ל.ה.", צוותים אזרחיים לשיפור החברה, פרויקט חברתי שמטרתו העלאת המודעות לקושי הקיים בהשתלבות וקליטה מחדש של אנשים בני 45 ומעלה בשוק העבודה

לפי נתוני הלמ"ס, 51.7% מכלל המובטלים בישראל הם בני 45 ויותר. כמו כן, נתוני שירות התעסוקה מלמדים כי שיעור השתתפות בכוח העבודה של בני 65 ויותר, הוא כ-12.3%. על פי סקר מעסיקים של נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, משנת 2011, אוכלוסייה זו הינה המקופחת ביותר בשוק העבודה.

הסטודנטים החליטו שהדרך הטובה ביותר ליצירת שינוי, היא באמצעות פניה אל המעסיקים, במטרה לבחון את עמדותיהם בנושא ולהעלות את מודעותם לעוול שנגרם לקבוצה כה מרכזית באוכלוסיה. "המסר אותו אנחנו שואפים לקדם, הוא כי המשתייכים אליה מביאים עמם ניסיון רב שנים, אשר ערכו למעסיק לא יסולא בפז", מספר דניאל שלו ממשתפי הפרויקט.

בנוסף, העבירו היוזמים הרצאה בפני סטודנטים במכללת אורט בראודה, במסגרת קורס אחריות חברתית תאגידית. "ההרצאה הייתה מאוד אפקטיבית, והסטודנטים שתפו פעולה", מוסיף דניאל. לאור ההצלחה והעניין שהביעו הסטודנטים באורט בראודה תיכנס הרצאתם לתכנית הלימודים הקבועה.

חוק שוויון הזדמנויות בעבודה נחקק בישראל בשנת 1988 במטרה למנוע אפלייה בשוק העבודה על רקע לאום, מגדר, מוצא וגיל. למרות החקיקה סקר שנערך על-ידי שוקי הנדלס מדווח על תחושת אפליה גבוהה ביותר בתהליך חיפוש העבודה בקרב מחפשי העבודה המבוגרים מעל גיל 45 . על פי נתוני הסקר, קרוב למחצית מחפשי העבודה מקרב אוכלוסייה זו 48%, מועסקים ולא מועסקים, דיווחו שהם נתקלו בסירובים להעסיק אותם, שעל פי תחושתם קשורים לגילם.

בימים אלו פונים הסטודנטים למעסיקים במטרה להעלות את המודעות להעסקת עובדים מעל גיל 45 ולהסביר את יתרונות העסקת מבוגרים, בדגש על האיכות והניסיון של עובדים בטווח גילאים זה. השבוע הם נפגשו עם מנהלי גיוס כח אדם של חברת שטראוס והציגו בפניהם את נתוני מחקרם. מאיה להב, מנהלת קרן אייסף, מדגישה כי השאיפה היא ליצור פתרון לבעיה הקיימת גם לאחר סיום הפרויקט בצורת פעילות קבועה שתסייע להגברת המודעות בנושא וכמובן להעסקת עובדים.

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל