23 ביולי 2012

זהירות נחשים: מספר הנפגעים מהכשות הוכפל


מד"א: מספר הנפגעים מהכשות נחש הוכפל בחודש האחרון לעומת אותה תקופה אשתקד * מתחילת השנה טיפלו צוותי מד"א כרמל ב-18 אירועים שונים של הכשות נחש, מתוכם נפגע היום (ב') באורח בינוני צעיר חיפאי בן 23 שהוכש ביישוב אלייקים. בעקבות ריבוי האירועים מד"א מנחה את הציבור להתנהגות נכונה וטיפול מתאים בהכשת נחש

בחודש האחרון חלה עלייה משמעותית והכפלה של כמות הנפגעים שטופלו על ידי צוותי מד"א כרמל בעקבות הכשת נחש לעומת אותה תקופה אשתקד. מתוך נתוני מד"א כרמל עולה כי מחודש יוני טופלו 6 נפגעים מהכשת נחש, אשר מצטרפים לעוד 12 נפגעים שטופלו החל מחודש פברואר השנה. באורח נס כל האירועים הסתיימו בפציעות קלות בלבד וזאת מכיוון שבתקופה זו בלוטות הארס של הנחש רוויות. היום (ב') בשעות הצהריים הוזעק צוות ניידת טיפול נמרץ מתחנת יקנעם למושב אלייקים בכדי לטפל בנפגע בן 23 שהוכש בידו ע"י נחש צפע. הפרמדיק ערן זיסמן מספר כי הנפגע סבל מקצב לב מהיר, מכאבים ומנפיחות במקום ההכשה שהחמירה ככל שהזמן עבר. לאחר הענקת טיפול ראשוני הועבר הנפגע במצב בינוני לבית החולים רמב"ם. לפני שבוע טופלה צעירה בת 24 במצב קל לאחר שהוכשה גם היא על ידי נחש צפע בזמן שבילתה עם חבריה בחיק הטבע באזור בית אורן. תושבים ומטיילים נוספים טופלו בכפרים אעבלין ודאלית אל כרמל, יער עופר, קיבוץ דליה, יקנעם עלית, רמות מנשה, קרית טבעון, טירת הכרמל וחיפה.

לוכד נחשים בקריות (קריות ביזנס)

הנחשים שורצים לעיתים בסמיכות לבתי מגורים, אך לרוב הם נמצאים באזורים עתירי צמחייה, מקומות חוליים, בין שיחים ועשבים, ואדיות ומתחת לסלעים ואבנים. פעילות הנחשים עולה כאשר הטמפרטורות החיצוניות עולות, כפי שאנו עדים לכך היום. בעונה זו רוויות בלוטות הארס של הנחש ולפיכך הוא מסוגל להכיש מספר פעמים ופגיעתו קשה ביותר. הנחשים לרוב אינם תוקפים בני אדם אלא מתגוננים. יש להתייחס לכל הכשת נחש כאל הכשת נחש ארסי! יש להיזהר מנחש הצפע שהינו המסוכן ביותר. צבעו נע בין חום-אפור לשחור מוחלט. על גבו דוגמת מעוינים, ראשו משולש ורחב מגופו.

ג'ו אסעד חדאד, פרמדיק ומדריך במחלקת הדרכה של מד"א מסביר כי לאחר הכשת נחש יש לדאוג למנוחה מוחלטת של הנפגע ולהרגיע אותו, להסיר בגדים ותכשיטים מהאיבר המוכש, לנקות ולחטא את מקום ההכשה ובמידת האפשר לקבע את האיבר המוכש בכדי להפחית למינימום כל תזוזה. "קיימת חשיבות בהזעקת אמבולנס מד"א בהקדם האפשרי מכיוון שזמן ההגעה לבית החולים וקבלת הטיפול הוא קריטי. בניגוד להנחות הקיימות בציבור, חל איסור מוחלט לחתוך את מקום ההכשה כי הוא מחדיר את הארס למחזור הדם, אסור למצוץ את הארס מכיוון שהוא יפגע גם במטפל, אסור להניח חסם עורקים כי הוא יגרום לנזק חמור לאיבר, אסור לקרר או לחמם את מקום ההכשה, לא לתת מזון ושתייה לנפגע ולא לרדוף אחרי הנחש מחשש להכשה נוספת", מסביר ג'ו.

מנהל מד"א כרמל, תמ"ג שמעון ביטון קורא לציבור המטיילים לנהוג באחריות אישית, להתלבש בהתאם ולהישמר מהכשות נחש. "עקב העלייה בכמות ההכשות, יש לנהוג במשנה זהירות ולהיערך מראש לנושא. יש להקפיד לטייל בטבע בנעליים גבוהות וסגורות, לא לאפשר לילדים להתהלך יחפים ולא להכניס ידיים למקומות נסתרים מהעין. במידה וישנים בחיק הטבע, יש לנער היטב שקי שינה, סדינים ושמיכות לפני השינה".

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל