4 בספטמבר 2012

"עם פתיחת הכביש תוכל המדינה לאחד את 5 הקריות"


"עם פתיחת הכביש תוכל המדינה לאחד את 5 הקריות"

כביש עוקף קריות שיושק בעוד 9 ימים (13.9.2012) מחיה תוכנית ישנה לבניית עשרות אלפי יח"ד בקרית ביאליק – כך מדווח כלכליסט * תמיר בן שחר ממשרד האדריכלים צ'מנסקי בן שחר אף חושב שזה סולל את הדרך לאיחוד הקריות: "עם פתיחת הכביש תוכל המדינה לאחד את חמש הקריות ולתכנן פרויקטים עבור עיר אחת גדולה ולא חמש ערים שפועלות כל אחת בנפרד"

הכביש החדש יסלול דרך ל-10,000 דירות בקרית ביאליק ואולי אף לאיחוד הקריות? המדינה צפויה להפשיר לפחות שלוש תוכניות בנייה באזור קרית ביאליק, כתוצאה מפתיחת כביש עוקף קריות בעוד תשעה ימים (13.9) – כך מדווח אתר כלכליסט. ארנון וולסקי, מנהל פרויקט כביש עוקף קריות מטעם הזכיינית שפיר הנדסה, אמר שבאזור מתוכננות לקום כמה שכונות מגורים שבנייתן נאסרה עד היום מחשש לגודש תחבורתי כבד לאורך שד' ההסתדרות ובואכה העיר חיפה.

כתבות נוספות בנושא:
צפו: כך ייראה כביש עוקף קריות החדש
– קבלנית כביש עוקף קריות תקבל 60 מיליון שקל בונוס
– כביש חדש נולד: עוקף קריות יפתח ב-13.9
– ראש עיריית קרית אתא: לקרוא לכביש עוקף קריות ע"ש יצחק שמיר

"התוכנית להקמת מאות אלפי יחידות דיור באזור קרית ביאליק נקראה בעבר 'מלכת הקריות' וכללה בנייה של כ־40 עד 50 אלף יחידות דיור", נזכר תמיר בן שחר ממשרד האדריכלים צ'מנסקי בן שחר. לדבריו, עם פתיחת הכביש תוכל המדינה לאחד את חמש הקריות ולתכנן פרויקטים עבור עיר אחת גדולה ולא חמש ערים שפועלות כל אחת בנפרד.

בכלכליסט דווח, כי מנגד, פרופ' יגאל צמיר, ממשרד צמיר אדריכלים, מעריך שהתוכנית לא תצא לפועל, ובמקומה תקודם תוכנית להקמת כ־10,000 יחידות דיור באזור קרית ביאליק.

2008 | תוכנית איחוד הקריות הוקפאה עקב לחצים פוליטיים

בתחילת שנת 2008, לאחר שקידם את התכנית לאיחוד רשויות מקומיות ובינהם את קרית מוצקין עם קרית ביאליק וקרית ים עם קרית חיים, החליט שר הפנים דאז, מאיר שטרית, לדחות את המהלך. לדבריו, על סמך הלחצים שהופעלו על חברי הכנסת בחודש האחרון מצד מתנגדי האיחוד, התקבל אצלו הרושם שהצעד לא יזכה לתמיכת הממשלה.

"ראשי הרשויות הפעילו על השרים וחברי הכנסת לחץ פוליטי כבד מאוד", אמר שטרית בזמנו בראיון לגלי צה"ל, "חלק אפילו עשו שימוש בקמפיין מאוד אגרסיבי עם הוצאת כספים רבים על חשבון הציבור, וחברי הכנסת והשרים נכנעו מהר מאוד. זה דבר לא תקין בעיניי".

"זהו המהלך הנכון ביותר שיביא להתייעלות ממשית בשוק המקומי ולחיסכון כספי אדיר של מאות מיליונים בשנה", הוסיף שטרית והסביר: "כשאתה מאחד שתי ערים סמוכות אתה מוזיל את מחיר השירותים שלהן. אין שום סיבה שכל אחת תקים תאטרון לבד ואצטדיון לבד כאפשר לעשות שירות אחד ברמה גבוהה יותר ובפחות כסף".

את ההצעה לאיחוד של כ-60 רשויות מקומיות ברחבי הארץ יזם בדצמבר 2006 שר הפנים דאז, רוני בר-און, והיא אושרה על-ידי הממשלה ברוב גדול, אך כאמור נתקלה בקשיים בשטח.

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל