5 בספטמבר 2012

פניקס תיקונים > מזגנים בחיפה > מזגנים בקריות > מכונות כביסה בחיפה > מכונות כביסה > מקררים בקריות > מקררים בחיפה

מת גיבור ישראל שהשתלט על שיירת נשק ערבית בקרית מוצקין


אברהם אביגדורוב (בומצ'יק) נפצע קשה בקרב בקרית מוצקין שבו השתלטו לוחמי פלמ"ח על שיירת נשק ערבית שעשתה את דרכה מלבנון לחיפה. על חלקו בקרב הוא קיבל את אות גיבור ישראל. השבוע הוא הלך לעולמו בגיל 83

אברהם אביגדורוב בשנת 1949 (צילום: דוד אלדן)

אברהם אביגדורוב (בומצ'יק) בעל אות גיבור ישראל על מעשה גבורה יוצא דופן תוך סיכון חיים שגילה בקרב במלחמת העצמאות. אביגדורוב (בומצ'יק) הלך אתמול לפנות בוקר (שלישי) לעולמו בגיל 83.

ביולי 1947 סיים אביגדורוב את לימודיו, התגייס לפלמ"ח ושירת בחטיבת יפתח. הוא היה בהכשרה המגויסת ברמת יוחנן כשהגיעו ידיעות על שיירה ערבית עמוסת נשק היוצאת מביירות לכיוון חיפה, ב-17 במרץ 1948. הוא יצא יחד עם כוח פלמ"ח לכיוון קריית מוצקין על מנת לעצור את השיירה. עם בוא השיירה למקום המארב פעל אברהם אביגדורוב בגבורה עילאית אשר הדהימה את האויב, עד שארעה התפוצצות עזה שפצעה אותו אנושות. הכוחות שהיו בטוחים על פי מצבו שהוא נהרג העבירו אותו לחדר המתים, ורק במקרה זיהה פלוני כי אברהם לא נהרג. שלושה שבועות עברו עד שאברהם אביגדורוב פקח את עיניו ושמע מחבריו שהפעולה הצליחה והשיירה נעצרה ולא הגיע ליעדה. גיבור ישראל נוסף, עמנואל לנדאו, נהרג בקרב זה.

נימוקי צה"ל לקבלת אות גיבור ישראל: "ביום האירוע בקרית מוצקין, נמנה טוראי אברהם אביגדורוב עם היחידה שהסתערה על שיירת מכוניות של האויב, עמוסות נשק ותחמושת. הוא קפץ על הכביש אל מול השיירה ובירייה מהמותן בתת-המקלע שלו, חיסל שני מקלעי "ברן" של האויב בטווח-מגע. בכך חרץ את גורל הקרב לטובתנו אך הוא עצמו נפצע בפעולה זו בהתפוצצות".

על מעשה זה הוענק לאביגדורוב 'אות גיבור ישראל' בטקס שנערך ב-17 ביולי 1949 יחד עם 11 גיבורי ישראל נוספים ממלחמת העצמאות (אשר ארבעה מתוכם נהרגו במלחמה). לאחר שהכנסת הסדירה את נושא העיטורים בחוק בשנת 1970, התקיים באפריל 1973 טקס בו הוענקו עיטורי הגבורה בתצורתם הנוכחית, לכל הלוחמים גיבורי ישראל עד לאותה תקופה.

ביום העצמאות ב-1973, היה בין מדליקי המשואות בהר הרצל. יהי זכרו ברוך.

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל