9 בספטמבר 2012

פניקס תיקונים > מזגנים בחיפה > מזגנים בקריות > מכונות כביסה בחיפה > מכונות כביסה > מקררים בקריות > מקררים בחיפה

מה שכל בעל עסק צריך לדעת על שיווק ופרסום אפקטיבי


חגית יצחק, מומחית באסטרטגיה פרסומית ושיווק מתקדם – בעלת מאץ פוינט תקשורת שיווקית – בטור אישי לקריות באינטרנט: אתה משקיע כספים ומשאבים רבים בשיווק ופרסום העסק שלך, אך התוצאות אינן מספקות אותך? הסוד הפשוט – ארגז כלים יישומי למיצוי הפוטנציאל מבלי ללכת לאיבוד

טור אישי. חגית יצחק

הפרסום במקומון עובד!

בעידן הפרסום הדיגיטלי מתעוררת השאלה האם עדיין כדאי לפרסם מודעה בעיתונות הכתובה בכלל ובמקומונים בפרט? ובכן, מסתבר שלמרות כוחה של רשת האינטרנט והרשתות החברתיות לפרסום במדיה הכתובה יש עדיין כוח רב במיוחד בפריפריה. על פי הסקרים מעל ל-65% מאוכלוסיית ישראל נחשפים לפחות פעם בשבוע לאחד המקומונים באזור מגוריהם. צריכת המקומונים גבוהה בכל הערים הארץ, במיוחד ביישובי הפריפריה. חלק מהמקומונים בישראל מופיעים בערים הגדולות (כדוגמת "ידיעות חיפה" בחיפה), חלקם מתמקדים באזור שלם (כדוגמת "כל הנגב" בדרום). חלקם עצמאיים (כדוגמת עיתון "מבט" באזור נהריה) ורובם מאוגדים ברשתות של העיתונים הגדולים: רשת שוקן (הארץ), רשת ידיעות תקשורת (ידיעות אחרונות) ורשת מעריב.

קוראי המקומונים שואבים מהם מידע צרכני המתאים לאזור מגוריהם, כמו היכן כדאי לערוך קניות, אילו מבצעים מתקיימים השבוע, אילו עסקים חדשים נפתחו באזור והיכן כדאי לבלות. לכן, עבור עסקים מקומיים קטנים ובינוניים מודעות בעיתונות המקומית הן אמצעי פרסום אפקטיבי במיוחד. שכן, הם מקבלים מקסימום חשיפה בקרב האוכלוסייה המקומית שהיא בעצם קהל היעד שלהם. אם ניקח קח לדוגמה חנות נעליים מקומית או בית קפה שכונתי, המקומונים הם העוגן שלהם ובחישוב העלות מול התועלת הרווח עבורם גדול.

אז מה נותן לך הפרסום במקומון? הפרסום בעיתונים פונה לקהל יעד אשר לא בהכרח עושה שימוש במדיה האלקטרונית. בעיקר בפריפריה, לקהלי היעד הרגלי צריכה קבועים: נפגשים בבית הקפה, עוברים על המקומון, לוקחים הביתה עיתון בשישי וכדומה. לכן, ניתן להתאים את המודעות לאופי הקהל המקומי ולרמה הסוציו – אקונומית של אזור המגורים. המקומונים עממיים, עמוסים ברכילות מקומית ויוצרים תחושה של קירבה אל הקורא. הרי כל אחד אוהב להכיר מישהו במדור הרכילות ואוהב לחילופין שיזכירו את שמו. גם עסקים גדולים עדיין מזהים את הפוטנציאל הגלום במקומון ונוהגים לתת לו נתח מקמפיין הפרסום. היתרון הגדול שאני מוצאת במקומונים הוא החשיפה אל קהל יעד מגוון. מקומונים רבים מחולקים חינם בתחנות רכבת, בתחנות אוטובוס מרכזיות, בצמתים ראשיות, בקניונים, בקופות חולים, בבתי קפה וכדומה, וכך, גם כאשר הקורא מסיים לקרוא את העיתון הוא משאיר אותו ברכבת או בבית הקפה ונותן לקורא אחר להיחשף אל מודעות הפרסום. נוסף על כך, קמפיין פרסום במקומונים זול יותר מאשר אפיקי פרסום כלל ארציים או אינטרנטיים.

על מנת שתשיג את התועלת הגבוהה ביותר עבור בית העסק שלך עליך בשלב הראשון, לבחון את המקומון בו אתה רוצה לפרסם, לבדוק היכן מפרסמים המתחרים שלך ומהו החתך הסוציו – אקונומי של כל מקומון באזור מגוריך. בשלב השני, עליך לבחור את המיקום הנכון לך בעיתון. אם יש לך חנות לאקססוריז ולמוצרי קוסמטיקה קרוב לודאי שפרסום בקרבת מדור הרכילות או הנשים יוביל לתפוקה רבה יותר מאשר בקרבת עמודי החדשות. בשלב השלישי עליך לאפיין את המודעה ולעצב מסר ברור ובולט שימשוך את העין. קיימות מספר סוגי מודעות בעיתונים: מודעות תזכורת, מודעות להחדרת מוצר חדש, מודעות מכירה, מודעות תדמית וכתבות פרסומיות. בכל מקרה חשוב שהמודעה שלך תהיה נקייה, לא עמוסה בפרטים ומשדרת אמינות. גם כאשר תקציב הפרסום קטן, אני ממליצה על פרסום רציף של לפחות 6-8 שבועות, כדי שהקורא יתעניין בך בשבוע הראשון, ייזכר בך בשבוע השני, יברר מהו מיקומך הגיאוגרפי בשבוע הרביעי וכשיבין שאתה רציני יבחר להגיע אליך.

לסיכום, מדובר פה על חשיפה חשובה של קהל לקוחות מקומי, שעצם החשיפה עשויה להביאו לכדי ביצוע הפעולה או להתעניינות במוצרים שלך והפרסום בהחלט עשוי לגרום לו להיזכר בעסק שלך כאשר המוצר או השירות יהיו רלבנטיים עבורו.

– הכותבת היא מייסדת ובעלים של חברת match point, חברה לתקשורת שיווקית ולמיתוג עסקים

בואו להיות חברים של match point בפייסבוק

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל