24 בספטמבר 2012

ליצנות רפואית: תרופה ידועה בכל העולם


מה עושים ליצן מרוסיה, ליצן מהולנד וליצן מישראל במחלקות הילדים של הקריה הרפואית רמב"ם? לומדים

בתמונה: הליצנים הישראלים יחד עם קבוצת הליצנים מחו"ל בביה"ח לילדים בקריה הרפואית רמב"ם. במרכז התמונה, פרופ' עמוס עציוני, מנהל ביה"ח לילדים. בצד ימין, למטה, מרים גולדווסר, מנהלנית ביה"ח לילדים ברמב"ם. צילום: פיוטר פליטר

בית החולים לילדים בקריה הרפואית רמב"ם, אירח ליצנים רפואיים מארה"ב, קנדה, רוסיה, הולנד, גרמניה וברזיל, אשר לקחו חלק בסדנת הכשרה ייחודית ובמסגרתה התלוו לליצני בית החולים בעבודתם.

פעילות זו הינה חלק מסדנה אקדמית בינלאומית לליצנות רפואית, ראשונה מסוגה בעולם, אשר התקיימה החודש באוניברסיטת חיפה, והיא כללה סדנאות מקצועיות בתחום הליצנות הרפואית, הרצאות אקדמיות שיתמקדו במחקרים העדכניים בתחום, הרצאות בתחום הטיפול והסיעוד ועוד. אוניברסיטת חיפה היתה הראשונה להקים מסלול אקדמי לליצנות רפואית (התואר הוא תואר בתיאטרון ולימודים רב תחומיים, עם התמחות ספציפית בליצנות רפואית), בראשותו של דר' עתי ציטרון.

* ליצנים חיפה

בסדנה לקחו חלק ליצנים רפואיים ותיקים וחדשים, אשר הגיעו לחיפה בכדי להרחיב את הכשרתם. אחד המשתתפים בסדנה היה מייקל כריסטנסן, מייסד מקצוע הליצנות הרפואית, מקרקס השמש העולה בניו-יורק.

בקריה הרפואית רמב"ם פועלים מאז שנת 2003 שישה ליצנים רפואיים, במסגרת פרויקט המכונה "רופאי חלום". הליצנים הרפואיים עובדים כחלק מהצוות הרפואי במחלקות הילדים וביחידת דיאליזה למבוגרים, ומלווים את המטופלים ובני משפחותיהם.

לדבריו של חוויאר כץ ("וואקה וואקה"), הליצן הרפואי שליווה את הקבוצה מחו"ל ברמב"ם, למרות העובדה שהליצנים מגיעים ממקומות שונים בעולם, זו בדיוק מהות הליצנות הרפואית: "בין אם מדובר בילדים עם אשפוזים חוזרים, או מבקרים ארעיים, יהודים או ערביים, חילונים ודתיים, תושבי ישראל או השטחים, ליצנות היא שפה בינלאומית המגשרת על כל ההבדלים".

שתף בפייסבוקשתף לחברים בפייסבוק    עורכי דין משפחה  גילה מדינה| בית דפוס | סוכות בחיפה | פשיטת רגל | עיסוי בקריות נטור | חדרים בקריות VIP רומס| חדקונית הדקל